Trądzik młodzieńczy - IZOTEC [Porada eksperta]

2013-04-08 12:37
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Syn (lat 18) od 2 lat ma problemy ze skórą twarzy i pleców (tworzą się zaskórniki, krosy, grudki czasami nawet torbiele ropne) - tzw. trądzik młodzieńczy. Dotychczasowe leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Ostatnio reklamowany jest preparat Izotec. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia, czy powinno się kontrolować próby wątrobowe podczas kuracji. Ile trwa kuracja i jaki jest jej koszt? Czy są tańsze odpowiedniki?

Izotec, tak jak inne retinoidy wykazuje dużą skuteczność w leczeniu trądziku. Jednakże trzeba pamiętać, iż w tym przypadku również po zakończeniu leczenia może być nawrót objawów, choć mniej nasilonych. Jest to terapia, która wymaga wykonania badań wstępnych a w trakcie leczenia - kontrolnych (morfologia, transaminazy, bilirubina, cholesterol, trójglicerydy, kreatynina). Kuracja jest wielomiesięczna. Cena leku w zależności od miasta w Polsce i apteki jest bardzo zróżnicowana, stąd warto sprawdzić ją w kilku miejscach. Odpowiedniki mają porównywalne ceny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.