Świerzb u bliskiej osoby. Czy może mnie zarazić? [Porada eksperta]

2013-09-26 12:50 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam - mam pytanie. Bliska mi osoba ma świerzba, przeczytałam już wiele artykułów na temat tego pasożyta - moje pytanie jednak brzmi, jak dokładnie można się zarazić tą chorobą? Wiem, że przez kontakt fizyczny i używanie np. tych samych ręczników, ale czy np. dotykanie tych samych przedmiotów np. kubek, portfel, talerz czy siedzenie na tym samym fotelu również prowadzi do zakażania? Bardzo proszę o pilną odpowiedź, bo jutro mam spotkanie z osobą, która ma świerzba u mnie w mieszkaniu i bardzo się boję, że mnie zarazi! Bardzo proszę o informacje

Do zakażenia świerzbowcem dochodzi przez bezpośredni kontakt oraz przedmioty, szczególnie miękkie, takie jak ubrania, pościel, koce, tapicerka itp. Wszystkie osoby z bezpośredniego otoczenia osoby chorej na świerzb (w tym domownicy) powinny być także przeleczone preparatem przeciwświerzbowcowym. Do momentu przeprowadzenia właściwego leczenia osoba ze świerzbem jest zakaźna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE