Rogowacenie posłoneczne: jak pielęgnować skórę? [Porada eksperta]

2015-11-19 14:07

Jestem po wycinku skóry z okolicy łokcia na badanie histopatologiczne. W badaniu zdiagnozowano - zmiana okolicy lewego łokcia: Keratosis hypertrophic (Excision completa). Dermatolog przepisał mi na podstawie wyniku z wycinka skóry maść robioną w aptece i kazał stosować rano i wieczorem. Proszę o opis wyniku badania, jak leczyć to schorzenie skóry oraz co robić, żeby sucha skóra na łokciach znikła i więcej się już nie pojawiła.

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty.

Keratosis hypertrophic (Excision completa) to postać rogowacenia posłonecznego. Jeśli zmiana jest usunięta w całości, a tak opisano w badaniu histopatologicznym (excision comleta), to nie wymaga dodatkowego leczenia. Sucha skóra na łokciach wymaga jedynie pielęgnacji i ochrony przeciwsłonecznej (kremy z filtrem UV w przypadku ekspozycji na słońce). Wskazana jest okresowa kontrola dermatologiczna pod kątem tworzenia się nowych zmian.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta