Pielęgnowanie cery trądzikowej po zakończeniu leczeniu [Porada eksperta]

2015-11-23 10:14 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam 25 lat i jestem w trakcie leczenia cery trądzikowej. Używam Epiduo (ostatnia tubka) i płynów micelarnych, przeszłam też przez Brevoxyl, Locacid. Cera się bardzo wygładziła, pojedyncze pryszcze wyskakują mi jedynie przed okresem, pozostały mi drobne zmiany potrądzikowe. Jakich środków do mycia i pielęgnacji twarzy powinnam używać, żeby nie zaprzepaścić całego leczenia? Czy mogę bez obaw spróbować oleju z pestek malin (np. na noc)? Czytałam, że jest skuteczny w leczeniu cery trądzikowej.

W przypadku cery trądzikowej dla podtrzymania uzyskanego efektu terapeutycznego warto stosować kosmetyki zawierające m.in. kwas linolowy, retinol, kwas glikolowy, kwas salicylowy. W aptekach dostępne są liczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji cery łojotokowej i trądzikowej. Nie ma doniesień medycznych potwierdzających takie działanie oleju z pestek malin.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE