Nadmierna potliwość pach [Porada eksperta]

2013-04-03 9:36

Mam problem z poceniem pod pachami, byłam u dermatologa, ale leczenie nie przyniosło efektu. Nie wiem, co mam już robić, próbowałam wielu metod i nic. Jest to dla mnie bardzo krępujace, szczególnie teraz, kiedy robi się ciepło.

Warto jednak wybrać się do dermatologa. Pani dolegliwość wiąże się z dużą liczbą gruczołów potowych i ich nadreaktywnością. W pierwszym etapie, aby ją zlikwidować, stosujemy antyperspiranty w postaci kremów lub płynów. Jeśli poprawa jest niewystarczająca, może Pani przedyskutować z dermatologiem możliwość zastosowania zabiegu z toksyną botulinową. Należy jednakże pamiętać, iż zmniejszenie potliwości nie jest trwałe po tym zabiegu (trzeba go powtarzać co kilka miesięcy) i metoda ta jest obarczona wysokimi kosztami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.