Nadmierna potliwość dłoni [Porada eksperta]

2013-04-05 21:45

Mam problem z potliwością dłoni - zawsze są spocone i nie wpływa na to stres lub strach. Nawet jak siedzę i piszę, to moje dłonie są całe mokre. Gdy tylko pomyślę, że zaraz np. muszę komuś podać ręke, moje dłonie automatycznie zaczynają się pocić. Co jest przyczyną mojego problemu? Jak mam się go pozbyć? Czy powinnam się wybrać do dermatologa?

Warto wybrać się do dermatologa. Pani dolegliwość wiąże się z dużą liczbą gruczołów potowych i ich nadreaktywnością. W pierwszym etapie, aby ją zlikwidować, stosujemy antyperspiranty w postaci kremów lub płynów. Jeśli poprawa jest niewystarczająca może Pani przedyskutować z dermatologiem możliwość zastosowania zabiegu z toksyną botulinową. Należy jednakże pamiętać, iż zmniejszenie potliwości nie jest trwałe po tym zabiegu (trzeba go powtarzać co kilka miesięcy) i metoda ta jest obarczona wysokimi kosztami.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.