Laser na trądzik dorosłych? [Porada eksperta]

2016-12-02 12:12 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam problem z trądzikiem dorosłych (linia żuchwy, szyja), pojedyncze krosty na plecach. Chciałabym skorzystać z jakiegoś skutecznego zabiegu tzn. lasera. Miałam 1 zabieg laserem Fotona 4d i nie widzę żadnych rezultatów. Zastanawiam się nad laserem Isolaz lub Fotona ER YAG. Mam 36 lat, proszę o porady, które zabiegi są skuteczne, ile zabiegów należałoby zrobić, na co się zdecydować. Może jakieś inne zabiegi. Chciałabym jak najszybciej się tego pozbyć. Trądzik mam od wielu lat, ale w tym roku wyjątkowo się nasilił, nie chcę faszerować się tabletkami, zwłaszcza że mam refluks.

W terapii trądziku laser nie jest metodą pierwszego rzutu, jest stosowany w ostatnim etapie, szczególnie w przypadku blizn potrądzikowych. Proponuję wizytę u dermatologa i podjęcie standardowej terapii. Jeśli będą konieczne leki doustne, to pod kontrolą badań i lekarza oraz przy stosowaniu się do jego zaleceń, terapia ma wysokie bezpieczeństwo

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE