Jak wyleczyć łupież pstry? [Porada eksperta]

2014-06-05 15:04

Dowiedziałam się niedawno, że zaraziłam się łupieżem pstrym - prawdopodobnie w solarium, rok temu. Wyczytałam, że można go wyleczyć stosując szampon przeciwłupieżowy na skórę w czasie kąpieli. Nie wiem, czy to jest dobre rozwiązanie... Może jest jakiś inny, lepszy preparat? Lekarze nic mi nie pomogli, a te plamki na kończynach górnych i dolnych są bardzo nieestetyczne, zwłaszcza latem.

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Konieczne jest zlikwidowanie łupieżu pstrego przed latem, gdyż w wyniku ekspozycji na słońce powstaną w miejscu zmian skórnych odbarwienia. Łupież pstry jest wywołany przez grzyby, wymaga jednoczesnego leczenia środkiem przeciwgrzybiczym (może to być Nizoral) owłosionej skóry głowy oraz całego tułowia i kończyn górnych. Jeśli zmiany nie ustępują, istnieje możliwość terapii doustnej, np. itrakonazolem.

Po wyleczeniu choroby, przez jakiś czas utrzymują się jeszcze białe plamki, które powstały w wyniku zahamowania wytwarzania barwnika w skórze przez drobnoustroje. Plamy znikają zwykle po kilku tygodniach lub miesiącach po leczeniu. Łupież pstry można całkowicie wyleczyć. W przypadku nawrotowej postaci należy rozważyć obniżenie odporności organizmu i wykonać podstawowe badania kontrolne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta