Gdy szpecą blizny potrądzikowe [Porada eksperta]

2013-04-06 18:20 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam, przez bardzo długi czas miałam problem z trądzikiem, teraz po szpecących krostach zostały na mojej twarzy jeszcze okropniejsze blizny. Wiem, że aby się ich pozbyć, można wykonać zabieg mikrodermabrazji z laserem biostymulującym. Chciałabym zapytać, czy takie zabiegi są skuteczne? Ile takich zabiegów potrzeba, by było widać efekty? Ile takie zabiegi kosztują? I co naważniejsze gdzie (w Warszawie) można takie zabiegi wykonać? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

W leczeniu blizn potrądzikowych w pierwszym etapie proponuję zastosować kremy lub żele zawierające retinoidy. Terapię tę można połączyć z okresowo wykonywanymi peelingami chemicznymi. W przypadku braku zadowalającej poprawy dopiero należy rozważyć laseroterapię, lecz wtedy raczej zaleca się zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 lub Nd:YAG, ewentualnie IPL.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE