Dziedziczenie rybiej łuski i łuszczycy [Porada eksperta]

2009-01-15 8:35

Witam. Mam 23 lata i jestem chory na rybią łuskę. Mam dziewczynę, która jest chora - ma chorą skórę (jest to jakaś odmiana łuszczycy). Moje pytanie brzmi. Czy gdybyśmy się w przyszłości zdecydowali być razem i myśleli o dziecku, to czy istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko tez urodziłoby się z moją lub mojej dziewczyny chorobą? Dodam, że zarówno jej rodzice i rodzeństwo jak i moi rodzice i rodzeństwo są zdrowi. Proszę o odpowiedź na moje pytanie. Dziękuję i pozdrawiam :)

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

W przypadku obu chorób istnieje zwiększone prawdopodobieństwo występowania ich u potomstwa, w stosunku do zdrowej populacji. Jednakże nie jest to dziedziczenie proste, dominujące, z tego powodu szansa objawów chorobowych u dzieci nie jest wysoka.

Szczególnie w przypadku łuszczycy geny mogą mieć wpływ na predyspozycję do ujawnienia się łuszczycy, natomiast wystąpienie objawów i przebieg choroby zależeć może od wielu czynników niegenetycznych - zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak podrażnienia mechaniczne i chemiczne, stresy, infekcje, stosowanie niektórych leków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta