Co zrobić z przemarzniętymi policzkami? [Porada eksperta]

2015-12-29 9:14 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Od trzech lat mam problem z zaczerwienieniem twarzy, szczególnie policzków i nosa po pracy w chłodniach. W tym roku jednak problem bardzo się nasilił. Każde wejście z dworu do ciepłego pomieszczenia powoduje istny ogień na twarzy. Zaczerwienienie jednak utrzymuje się już praktycznie cały czas. Latem opalenizna ładnie ten defekt tuszuje, ale zimą jest tragicznie. Czy mogę w jakiś sposób pomóc skórze i zmniejszyć ten rumień?

Przede wszystkim konieczne jest w tym przypadku dokładne zabezpieczanie skóry przed zimnem i słońcem, gdyż nasilają one już istniejący rumień. W terapii miejscowej można zastosować preparaty zawierające m.in. następujące składniki: witamina C, K, krzem, algi morskie, miłorząb japoński, krwawnik, arnika górska, kasztanowiec zwyczajny, nagietek itp. Można rozważyć wykonywanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych lub medycznych (np. laseroterapię).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE