Uważaj na rozpoznawanie cukrzycy po takich "objawach". Możesz zrobić sobie krzywdę

2024-03-14 23:59

Cukrzyca to trudny i podstępny przeciwnik. Długo nie daje żadnych wyraźnych objawów, dewastując organizm. Niszczy serce, nerki, wzrok czy układ nerwowy. Nic w tym dziwnego, że chcielibyśmy prostych recept, jak łatwo, szybko, najlepiej samodzielnie, ją rozpoznać. W medycynie jednak podejrzane drogi na skróty mogą sprowadzić na manowce.

Uważaj na rozpoznawanie cukrzycy po takich objawach. Możesz zrobić sobie krzywdę
Autor: GettyImages

Niełatwo walczy się z przeciwnikiem, gdy organizm nie daje wyraźnych sygnałów, że został zaatakowany. Późne rozpoznanie choroby, niejednokrotnie wtedy, gdy jest ona już bardzo zaawansowana, potęguje niepokój, ale też irracjonalne zachowania. Niby powszechnie wiemy, jak cukrzycy zapobiegać i jak ją diagnozować, a jednak szukamy różnych myków, tajemniczych znaków i skupiamy się na sytuacjach nietypowych, zamiast startować od podstaw.

Dłuższe życie z cukrzycą

Nietypowe objawy cukrzycy

Cukrzyca nie musi nas ostrzegać, że jest i może też dawać nietypowe objawy - wszak to nie jest po prostu za wysoki poziom cukru we krwi i już. To złożona choroba metaboliczna, uderzająca w różne narządy.

Wśród nietypowych objawów cukrzycy wymienia się choćby nienaturalne zmęczenie, infekcje grzybicze i czyraki na skórze, przewlekłe swędzenie skóry, szum w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, utratę masy ciała bez zmiany diety czy nawracające bóle brzucha.

Na pewno nie zaszkodzi skontrolować poziom glukozy we krwi, gdy coś takiego cię spotyka, ale nie czekaj na takie objawy, żeby się badać.

Nietypowe objawy nie muszą wystąpić wcale, a cukrzycę i tak możesz mieć. Ich pojawienie się dla odmiany nie musi towarzyszyć cukrzycy - szereg chorób daje takie dolegliwości i bez rozmowy z lekarzem oraz diagnostyki nie ma diagnozy.

Nie potrzebujesz żadnego pretekstu, by mierzyć cukier od czasu do czasu. To rozsądny element profilaktyki.

Swędzenie stopy - czy to cukrzyca?

Zwracaj uwagę na to, kto jest źródłem "informacji medycznej". Nie brakuje "uzdrowicieli", którzy zdradzają patenty diagnostyczne nie tylko w przypadku cukrzycy, ale generalnie chorób o nietypowych, a nawet żadnych, objawach aż do zaawansowanego stadium.

Więcej na ten temat: Spójrz na swoje stopy. Ten ślad to znak, że wątroba potrzebuje pomocy?

Bywa, że osoby, które radzą, by uważać na nietypowe objawy, nie mają do końca czystych intencji i żadnego związku z klasyczną medycyną. Jeśli zwracając uwagę na nietypowe symptomy, odsyłają nas na standardowe badania czy po prostu do lekarza, wszystko jest w porządku.

Niejednokrotnie jednak zalecają zakupy podejrzanych specyfików: suplementów, preparatów ziołowych, magicznych kamieni itd. Bywa też, że oferują zabiegi, np. z zakresu chiropraktyki.

Słyszałeś ostatnio o nietypowych objawach chorób i łatwych sposobach ich leczenia? Prawdopodobne tak, bo takie doradztwo szerzy się w mediach krajowych i zagranicznych.

Najprostszy sposób rozpoznania cukrzycy to kontrola poziomu cukru we krwi, a jej leczenie zależy od typu choroby i stopnia zaawansowania. Generalnie cukrzycę typu 1 leczy się z wykorzystaniem insuliny. Cukrzycę typu 2 dietą i preparatami doustnymi dostępnymi wyłącznie na receptę.

Czy swędzenie stóp może zwiastować cukrzycę? Tak, podobnie jak generalnie świąd skóry, jej nienaturalne wysuszenie czy nawracające czyraki.

Zarazem mrowienie czy swędzenie stóp pojawia się też przy różnych chorobach neurologicznych, skórnych, w grzybicy, alergii, przy chorobach trzustki, wątroby, a nawet rzadkich nowotworach. sam objaw nie jest podstawą do diagnozy, a co najwyżej wskazówką, że trzeba zacząć szukać przyczyny problemów.

Stopa cukrzycowa - co to takiego

Rzeczywiście, cukrzyca może objawiać się na stopach w różny sposób. O występowaniu tzw. stopy cukrzycowej może świadczyć ból kończyn dolnych – mrowienie, kłucie, skurcze mięśni, jak i wygląd samej stopy.

Skóra staje się na niej sucha i cienka, ze skłonnością do łuszczenia: pojawiają się pęknięcia np. na piętach; paznokcie są zdeformowane (zaburzony jest ich wzrost), stopa może być sina. Ten rodzaj zmian patologicznych to tzw. stopa cukrzycowa niedokrwienna.

Stopa cukrzycowa neuropatyczna to sytuacja, gdy zmiany chorobowe spowodowane są uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego. Wówczas występuje zmniejszone uczucie bólu, temperatury, czucia w stopach.

Może pojawić się kłucie, pieczenie czy mrowienie, ale obejmuje ono same stopy – tzw. syndrom skarpetek. Z czasem stopa ulega zdeformowaniu, co świadczy o tym, że proces chorobowy dotarł w obręb kości i tkanek.  Ponieważ zachwiany jest naturalny mechanizm pocenia się stóp – prowadzi to do wysychania skóry i bolesnych, bardzo głębokich pęknięć np. na piętach.

Pojawiają się owrzodzenia, ogniska martwicze, a otwarte rany, jakie powstają przy głębokim pękaniu skóry, są otwartą furtką dla zakażeń.

Zarówno stopa cukrzycowa niedokrwienna jak i neuropatyczna wymagają leczenia. Najczęściej występują łącznie.

Zmiany dotyczące stóp mogą być jedynym objawem zauważonym przez pacjenta, ale to raczej rzadkość. Ze stopą cukrzycową mierzą się często osoby, które od wielu lat chorują na cukrzycę. Trudno to wówczas nazwać wczesnym objawem.