Wszy w brodzie - jak się ich pozbyć?

2020-11-01 16:36

Wszy z męskiej brodzie to rzadki, ale możliwy przypadek. Ponieważ poasożyty te żyją w miejscach owłosionych, ciepłych, dlatego też zarost stwarza im dobre warunki bytowania. Jak się pozbyć wszy z brody?

Wszy w brodzie - jak się ich pozbyć?
Autor: Getty images Wszy w brodzie - jak się ich pozbyć?

Czy wszy w brodzie to możliwy scenariusz? Tak, chociaż kiedyś istniało przekonanie, że mężczyźni nie są narażeni na wszawicę i wszy w brodzie, ponieważ pasożyty te nie lubią testosteronu.

To jednak nie prawda. Wszy w męskich włosach czy zaroście zdarzają się dość często, dlatego warto wiedzieć, jak z nimi postępować, aby pozbyć się wszy w brodzie    

Spis treści

  1. Co to są wszy i gdzie żyją?
  2. Czy wszy mogą żyć w męskiej brodzie?
  3. Objawy wszy w brodzie
  4. Jak pozbyć się wszy z brody?

Co to są wszy i gdzie żyją?

Wszawica to częsty problem niezwiązany z brakiem higieny. Wszy pojawiają się co jakiś czas w dużych skupiskach ludzi, głownie dzieci (w szkole, na koloniach itd.) i szybko rozchodzą się po całej rodzinie. Może się zdarzyć, że ofiarą wszawicy pada nie tylko dziecko, ale i jego rodzice, także brodaty tata.

Wszy żyją w miejscach owłosionych, ciepłych, dlatego wybierają sobie okolice głowy: za uszami i na dolnej linii włosów. Tam wkłuwają się w skórę, aby wyssać krew żywiciela, czyli człowieka i złożyć jaja, czyli gnidy - robią to zwykle u nasady włosów.

Czy wszy mogą żyć w męskiej brodzie?

Wszy spotkać można jednak nie tylko na skórze głowy. Znany jest też rodzaj wszy łonowych, które spotkać można w okolicach intymnych. Rzadziej spotykane są również wszy na rzęsach, w brodzie i wąsach. Tak może się zdarzyć, jeśli mężczyzna ma wszy łonowe - pasożyty mogą wówczas przenieść się (np. na ręczniku) na jego zarost twarzy.

Badania pokazują bowiem, że zwykłe wszy głowowe nie lubią męskiej brody, ze względu na sztywności i grubość zarostu, a także ze względu na stosunkowo rzadkie rozmieszczenie pojedynczych włosków w zaroście.

Inaczej jest z wszami łonowymi, które w brodzie czują się bardzo dobrze. Na szczęście takie sytuacje są rzadkie, ponieważ świadomość ludzi na temat wszawicy i znajomość sposobów walki z wszami jest obecnie wysoka. Gdy tylko wszy łonowe lub głowowe pojawią się u któregoś z domowników, są natychmiast eliminowane. 

Objawy wszy w brodzie

Wszy łonowe mają pazurki i zaokrąglony tułów, dlatego łatwo przyczepiają się do twardych włosów brody czy wąsów. Zwykle rozprzestrzeniają się przez kontakt fizyczny z osobą zakażoną, przez korzystanie z tych samych ręczników czy pościeli.

Objawami obecności wszy w brodzie jest  - podobnie tak jak w przypadku tradycyjnej wszawicy – świąd skóry, który często mylony jest przez mężczyzn z podrażnieniem wywołanym np. alergią na na kosmetyki. Warto wówczas przyjrzeć się dobrze swojej brodzie, zwłaszcza jeśli jest bardzo gęsta i poszukać w niej gnid, czyli jaj wszy.

Jak pozbyć się wszy z brody?

Problem wszy w brodzie można rozwiązać stosując specjalne preparaty na wszy. Skutecznymi środkami są  leki na bazie permetryny, lindanu, dimetykonu czy iwermektyny.

Warto jednak pamiętać, aby tego typu preparaty stosować ostrożnie i tylko z zalecenia lekarza, ponieważ niektóre środki mogą podrażniać delikatną skórę twarzy.

Koniecznym zabiegiem, oprócz stosowania preparatów leczniczych, jest wyczesywanie jajeczek wszy z brody, do czego należy użyć gęstego grzebienia. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak zgolenie brody i dokładne usunięcie zarówno pasożytów, jak i ich gnid. 

Czytaj również:

Gnidy to jaja wszy. Jak się ich pozbyć?

Preparaty na wszy i gnidy

W ludzkiej brodzie żyje więcej bakterii niż... w sierści psa

Jakie choroby przenoszą wszy?

Co to są wszy podskórne?