Wszy podskórne - czy istnieją?

2020-11-01 15:41

Wszy podskórne – wierzyli w nie nasi dziadkowie, a ich istnienie potwierdzało wiele „dowodów”, takich jak świąd skóry. Dziś wiadomo, że cos takiego, jak wszy podskórne nie istnieje, a to, co w ten sposób nazywano, to po prostu świerzb.

Wszy podskórne - czy istnieją?
Autor: Getty images Wszy podskórne - czy istnieją?

Wszy podskórne należą do legend medycznych, których prawdziwość podważyły współczesne badania. Jak się okazało coś, co przez lata nazywane było wszami podskórnymi jest tak naprawdę zupełnie innym problemem zdrowotnym.

Spis treści

  1. Co to są wszy podskórne?
  2. Czym różni się świerzbowiec od wszy?
  3. Jak pozbyć się podskórnych wszy, czyli świerzbu

Co to są wszy podskórne?

Wszawica kojarzy się ze swędzeniem skóry i z niewielkimi pasożytami, które żyją wśród włosów. Nic dziwnego, że podobne objawy, czyli świąd oraz pojawiające się na skórze dziwne ubytki, w których niekiedy można zauważyć żywe pasożyty, uznano za dzieło żyjących pod skórą wszy. 

Dziś wiadomo, że wszy bytują wyłącznie na powierzchni skóry, ponieważ do życia potrzebują tlenu, natomiast to, co żyje w naskórku to inny rodzaj pasożyta - świerzbowiec ludzki.  

Czym różni się świerzbowiec od wszy?

Wszy odpowiedzialne za wszawicę i świerzbowiec ludzki odpowiedzialny za świerzb to dwa pasożyty wywołujące swędzenie skóry. I na tym właściwie podobieństwa się kończą.

Wesz żyje na skórze człowieka i żywi się jego krwią, a następnie składa jaja – gnidy - między włosami (wszy wybierają do tego owłosione, ciepłe miejsca ciała). Świerzbowiec natomiast żywi się keratyną znajdująca się w skórze, dlatego drąży tunele w warstwie rogowej naskórka i tam składa swoje jaja.   

Wszy mają ok. 1-2 mm długości, natomiast świerzbowiec jest prawie 4 razy mniejszy i tak naprawdę, trudno go dostrzec w skórze gołym okiem. 

Oba pasożyty wywołują, jak wspomnieliśmy swędzenie skóry. W przypadku wszy za świąd odpowiedzialne są toksyny przedostające się do organizmu w momencie wysysania przez pasożyta krwi. W przypadku świerzbowca, świąd wywołany jest przez jego wydzieliny, które wydala do naskórka.

Inne objawy świerzbu to drobna, czerwona, grudkowa wysypka i zapalenie skóry, objawy wszawicy to widoczne przy skórze głowy i u nasady włosów gnidy, czyli jaja wszy.

Jak pozbyć się podskórnych wszy, czyli świerzbu

Aby pozbyć się wszawicy, wystarczy zastosować specjalne płyny niszczące pasożyty i gnidy, konieczna jest też dezynfekcja i dokładane upranie pościeli, ubrań i przedmiotów, z którymi stykała się osoba z wszawicą.

W przypadku świerzbu leczenie polega na podaniu choremu specjalnych leków na bazie permetryny, siarki czy benzoesanu benzylu. Leczenie świerzbu trwa kilkanaście dni, czasem kilka tygodni, w zależności od wieku pacjenta i nasilenia choroby.

Czytaj również:

Jakie choroby przenoszą wszy?

Gnidy to jaja wszy. Jak się ich pozbyć?

Preparaty na wszy i gnidy

Domowe sposoby na wszy: wcierki, płukanki, szampony