Alergia na kosmetyki. Objawy i leczenie uczulenia na kosmetyki

2018-06-25 17:07 Anna Sierant

Alergia na kosmetyki pojawia się już po użyciu danego produktu, jednak wiedza o tym, czym jest i jakie ma objawy oraz jak powinno się ją leczyć, pomoże szybko uporać się z jej konsekwencjami.

Spis treści:

 1. Alergia na kosmetyki: przyczyny
 2. Alergia na kosmetyki: objawy
 3. Alergia na kosmetyki: leczenie

Alergia na kosmetyki dotyczy około 15 procent ich użytkowników, z czego większość stanowią kobiety, które częściej niż mężczyźni z nich korzystają. Kosmetyki są substancjami, które mają zewnętrzny kontakt z ludzkim ciałem: stosujemy je na skórę, włosy, zęby. Dzięki nim utrzymujemy czystość ciała i je pielęgnujemy. Używanie kosmetyków jest bardzo rozpowszechnione, a i niektóre z nich zawierają składniki, będące silnymi alergenami, czyli substancjami uczulającymi.

Alergia na kosmetyki: przyczyny

Alergia na kosmetyki występuje, gdy na skórze, na skutek działania alergenów, pojawiają się zmiany. Niekiedy, z powodu powszechności stosowania kosmetyków, nawet słabe alergeny mogą uczulać. To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Najbardziej narażone na alergię na kosmetyki są miejsca nieosłonięte, a więc twarz (szczególnie czoło), szyja, powieki. Natomiast najbardziej odporna na nią jest skóra głowy. Alergię na skórę sprowadzają kosmetyki, które na nią aplikujemy i pozostawiamy na dłużej, a więc perfumy, kremy, balsamy. Silnie alergizujące są również farby do włosów i środki do trwałej ondulacji. Mniej alergizujące są preparaty, które mają krótszy kontakt ze skórą – szampony, odżywki, peelingi.

Ważne

Alergia na kosmetyki: które substancje uczulają?

Alergia na kosmetyki jest najczęściej wywoływana przez substancje konserwujące. Warto więc sprawdzać skład kosmetyków przed ich zakupem, by nie narazić się na ewnetualne uczulenie. Wśród substancji, które najczęściej wywołują alergię na kosmetyki wymienić należy:

 • formaldehyd – najczęściej znajdziesz go w kosmetykach pod nazwami: Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 – zazwyczaj występuje w lakierach do paznokci i do włosów, samoopalaczach
 • substancje zapachowe
 • alkohol lanolinowy
 • balsam peruwiański
 • Methyldibromoglutaronitrile
 • Imidazolidinyl Urea
 • Diazolidinyl Urea
 • Cetylpyridinium Chloride
 • Chlorhexidine

Poza konserwantami alergię może wywoływać lanolina oraz parabeny:

 • Methylparaben
 • Ethylparaben
 • Propylparaben
 • Butylparaben

Alergia na kosmetyki: objawy

Objawy alergii na kosmetyki możemy dostrzec wszędzie, gdzie substancje alergizujące zostały użyte. Jako że najczęściej aplikujemy preparaty na twarz, objawy alergii zauważymy na policzkach, powiekach, czole. Alergia na kosmetyki objawia się w postaci kontaktowego zapalenia skóry. Pojawia się więc świąd skóry, staje się ona zaczerwieniona, sucha. Rzadziej – w poważniejszych przypadkach - na jej powierzchni można dojrzeć pęcherze i zgrubienia, staje się ona złuszczona. W sytuacji wystąpienia lżejszych objawów wystarczy zaprzestać używania kosmetyku wywołującego alergię, natomiast silniejsze objawy wymagają konsultacji z dermatologiem.

Alergia na kosmetyki: leczenie

Przede wszystkim, aby nie musieć leczyć alergii na kosmetyki, warto jej zapobiegać. Jak to zrobić? Wykonując próbę alergiczną przed użyciem preparatu: w miejscu zetknięcia ucha i policzka należy nanieść niewielką ilość preparatu i obserwować, czy skóra nie reaguje alergicznie. W przypadku wystąpienia alergii na kosmetyki należy zaprzestać stosowania kosmetyku, który ją powoduje.

Najmocniejszą formą walki z alergią na kosmetyki jest immunoterapia swoista (STI). Osoba uczulona otrzymuje szczepionki, w których stopniowo wzrasta zawarta w nich dawka alergenu, który wywołuje u niej uczulenie. Immunoterapia nie tylko hamuje rozwój alergii, ale również skutkuje tym, że dana osoba przestaje być uczulona na konkretne alergeny. Warto jednak dodać, że immunoterapia jest wieloletnim procesem, więc na rezultaty trzeba poczekać. Zastosowanie tej metody wymaga wcześniejszych kontroli u dermatologa oraz musi być poprzedzone testami skórnymi i oznaczeniami stężenia swoistych immunoglobin IgE w surowicy krwi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Piotr z hipoalergicznie24.pl
|

Nie każda reakcja uczuleniowa na kosmetyk jest alergią. Kontaktowe zapalenie skóry może być również niealergiczne. Do najczęstszych alergenów w kosmetykach należą substancje zapachowe, barwniki, zaróbki, a dopiero na czwartym miejscu konserwanty.

pomóżcie
|

Mi na rekach przy dloniach wyskoczyly malutkie krosteczki , drapalam bo swędzialo i wstalam i mam to co to jest

Kasandra
|

Ojj tak, znam te problemy z alergią skórną. Wybór kosmetyków jest bardzo ważny, dlatego ja postawiłam na korektor i podkład Earthnicity. Nadają się do mojej wrażliwej, alergicznej cery, bo są dobre na zaczerwienienia i mają krótkie składy - polecam:)

ola
|

hej, idź do gastrologa - moja znajoma miała podobnie, okazało się, że jelito cienkie szwankuje- jest to do wyleczenie, wiec idź do lekarza

kobietka56
|

codziennie rano po przebudzeniu dostaje czerwone swedzace plamki ktore po chwili przechodza w duze czerwone plamy mniej wiecej po godzinie znika i wychodzi w innym miejscu i tak jest do poludnia potem mam spokuj i rano to samo acha to wszystko uprzedza ugniatanie zoladka i uczucie jakby jakis kamien przesuwal sie od zoladka do gardla co jakis czas prosze o pomoc .ja mieszka w holandii i od 3 tygodni lekarz mnie faszeruje tabletkami na nadkwasote "RANITIDINE 150MG PCH a to mi nic nie pomaga dziekuje zo pomoc