Opryszczka jamy ustnej - objawy i leczenie opryszkowego zapalenia jamy ustnej

2020-02-07 13:52 Monika Majewska

Opryszczka jamy ustnej, czyli opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła, to choroba, którą najczęściej rozpoznaje się u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia. Opryszczka jamy ustnej jest bardzo groźne dla dzieci, gdyż może dać powikłania. Jakie są przyczyny i objawy opryszczki jamy ustnej? Na czym polega leczenie?

Spis treści:

  1. Opryszczka jamy ustnej - przyczyny
  2. Opryszczka jamy ustnej - objawy
  3. Opryszczka jamy ustnej - diagnostyka
  4. Opryszczka jamy ustnej - leczenie

Opryszczka jamy ustnej, czyli opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła, to choroba, którą najczęściej rozpoznaje się u dzieci.

Opryszczka jamy ustnej - przyczyny

Przyczyną opryszczkowego zapalenia jamy ustnej  jest wirus opryszczki zwykłej typu 1. Jest on przenoszony przez ślinę (np. przez pocałunek) osoby będącej nosicielem wirusa (chorej lub bezobjawowego nosiciela) lub w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których znajduje się wirus (np. zabawki). Do zakażenia po raz pierwszy dochodzi zazwyczaj w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, czyli u niemowląt i małych dzieci.

Warto wiedzieć, że opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dziąseł i gardła jest najczęstszą postacią pierwotnego zakażenia (czyli takiego, do którego dochodzi po raz pierwszy) wirusem Herpes simplex (HSV) u małych dzieci.

Opryszczka jamy ustnej - objawy

Od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów mija zwykle 3–6 dni. Pierwsze objawy opryszczki jamy ustnej to:

Pojawiają się też objawy w obrębie jamy ustnej, takie jak:

 • obrzmienie błony śluzowej jamy ustnej
 • liczne, drobne, bolesne pęcherzyki na dziąsłach (szczególnie szczytach brodawek), języku, łukach podniebiennych, błonie śluzowej policzków. Pęcherzyki te z czasem pękają, tworząc owrzodzenia z czerwoną obwódką, pokryte białym nalotem. Wykwity mogą wystąpić także na ustach, wokół ust i nosa. Goją się bez pozostawienia blizn
 • ślinienie się dziecka
 • nieprzyjemny (określany jako gnilny) zapach z ust
Ważne

Opryszczka jamy ustnej - groźne powikłania

Opryszczka jamy ustnej u dzieci może mieć bardzo ciężki przebieg i może doprowadzić do infekcji oka grożącej utratą wzroku przez dziecko.

Opryszczka jamy ustnej - diagnostyka

Wstępną diagnozę można postawić na podstawie objawów. Rozpoznanie stawia się na podstawie wyników posiewu HSV, badania immunofluorescencyjnego HSV, badania, którego celem jest wykrycie DNA wirusa, oraz testu Tzancka.

W odstępach 2-tygodniowych wykonuje się także badanie krwi, w której można stwierdzić wzrost miana przeciwciał przeciwko HSV.

Lekarz powinien także ustalić, czy przyczyną ww. objawów mogą być inne choroby, np. rumień wielopostaciowy wysiękowy czy aftoza nawrotowa.

Opryszczka jamy ustnej - leczenie

Leczenie opryszczki jamy ustnej polega na stosowaniu doustnych leków przeciwwirusowych, które skracają czas trwania objawów i łagodzą ich nasilenie, jednak nie leczą przyczyny choroby. Wirusa nie można bowiem usunąć z organizmu. Ten do końca życia pozostaje w uśpieniu i w późniejszym życiu ponownie może dać objawy zakażenia po aktywacji spowodowanej przejściowym stanem osłabienia odporności (np. stres, przeziębienie).

Poza tym należy stosować dietę płynną, papkowatą. Należy pamiętać, aby nie podawać potraw kwaśnych ani ostro przyprawionych potraw, a także napojów gazowanych.

Należy liczyć się z tym, że ból jamy ustnej może być bardzo silny i spowodować niechęć nie tylko do jedzenia, lecz także do picia, co może doprowadzić do odwodnienia. Wówczas dziecko trzeba przewieźć do szpitala w celu dożylnego uzupełnienia niedoboru płynów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Aga Cz
|

Walka z opryszczką nie jest łatwa a najgorzej jak ktoś ma skłonność do opryszczki. Miłam kilka razy , zawsze stosuję coś przeciwwirusowego i uniben w spraju żeby złagodzić ból i odkazić.

Genuine
|

No tak bo ucieka...

Basia
|

Mam skłonność do występowania opryszczki wargowej, szczególnie zimą i wiosną, stosuję LIPS HELP maść, która zawiera ekstrakt z melisy lekarskiej oraz profilaktycznie sztyft Lips Help - polecam bo naprawdę działa.

ewela
|

Próbowałam wielu maści, plastrów i powiem, że najlepiej Oprin działa w razie potrzeby. Daje się na początek dawkę uderzeniową i opryszczka szybciej znika. A jak wyczaję, że się zbliża to zapobiegawczo zaczynam łykać, to prawie nie zauważę, że coś mi wyszło.

misia
|

z opryszczka nie jest łątwo, jak chce się pocałować narzeczonego