Nieprzyjemny zapach z ust: jak pozbyć się nieświeżego oddechu

2019-09-26 13:19 artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Nieprzyjemny zapach z ust może zepsuć randkę, zrazić znajomych, przeszkodzić w karierze. Rozprawić się z nieświeżym oddechem można, myjąc zęby po każdym posiłku, regularnie usuwając kamień u dentysty czy stosując odpowiednią dietę.

Nieświeży oddech jest na tyle krępującą przypadłością, że nawet między bliskimi sobie osobami nie zawsze się o niej mówi. Tymczasem jest to dolegliwość bardzo powszechna, bo każdy z nas w jakimś momencie z nią się styka. Jak z nią walczyć? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, ale żeby wybrać ten właściwy, trzeba więcej wiedzieć o przyczynach nieprzyjemnego zapachu z ust.

Nieprzyjemny zapach z ust: zaniedbane zęby

Jak dowodzą badania prowadzone w wielu krajach, przyczyna nieświeżego oddechu zdecydowanie najczęściej (aż 87 proc. przypadków) tkwi w jamie ustnej. A dokładniej – jest skutkiem zaniedbania lub niewłaściwej jej higieny. Na niedomytych zębach gromadzi się płytka, składająca się z resztek pokarmów, która jest świetną pożywką dla różnych drobnoustrojów, m.in. bakterii i grzybów. Mają one sprzyjające warunki do szybkiego mnożenia się, a następstwem tego jest próchnica, choroby dziąseł i śluzówki. Tym schorzeniom zwykle zaś towarzyszy nieprzyjemny zapach gnilny.

Stomatolodzy oceniają, że choroby zębów i przyzębia są odpowiedzialne za ponad 30 proc. przypadków nieświeżego oddechu.

Niemal równie częstą przyczyną problemu są protezy zębowe, szczególnie wykonane z akrylu. Jest on materiałem porowatym, dlatego w razie niedostatecznej higieny wnikają do niego i szybko się mnożą bakterie i grzyby. Nieszczelne korony czy mosty, pod które dostają się i zalegają resztki pożywienia, to także źródło gnilnej woni z ust.

Ale zdecydowanie najczęściej (ok. 41 proc. przypadków) winę za brzydki zapach z ust ponosi nalot na tylnej części języka, w którym mnożą się bakterie beztlenowe. Jednym z produktów metabolizmu tych drobnoustrojów są przykre dla węchu lotne związki siarki (siarkowodór, siarczek dimetylu, merkaptan metylu).

 • Nasza rada

Musisz oddać się w ręce dentysty – wyleczyć zęby i dziąsła, usunąć zepsute korzenie, zlikwidować przetoki, stany zapalne. Trzeba również skontrolować stan protez lub pojedynczych sztucznych zębów i ewentualnie je uszczelnić albo wymienić. Potem wszystko zależeć będzie od prawidłowej higieny jamy ustnej.

 • Myj zęby po każdym posiłku, a przynajmniej starannie wypłucz usta lub przez 10–15 minut żuj gumę bez cukru.
 • Czyść też język – usuwaj nalot specjalną skrobaczką do języka lub szczotką do zębów.
 • Po wieczornym myciu zębów użyj płukanki do ust, która choć w części usuwa drobnoustroje i redukuje odkładanie się płytki nazębnej.
 • Regularnie usuwaj kamień nazębny u dentysty.
Pamiętaj, że...
Panasonic kwadrat

Autor: Panasonic

materiał partnera

Tradycyjne szczotkowanie zębów nie wystarczy:

Irygator do jamy ustnej Panasonic jest skutecznym urządzeniem służącym do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia.

Irygację, czyli płukanie jamy ustnej, warto przeprowadzać 1–2 razy dziennie, zawsze przed szczotkowaniem zębów. Wystarczy skierować strumień wody pod ciśnieniem z urządzenia na kolejne partie jamy ustnej, przepłukać usta i wypluć wodę. Przy okazji można wymasować dziąsła. To bardzo ważne, by pozbyć się dokładnie resztek zalegającego pokarmu oraz bakterii, sprzyjających odkładaniu się płytki nazębnej oraz nieświeżemu oddechowi. Tylko kompleksowa pielęgnacja jamy ustnej zapobiegnie próchnicy, stanom zapalnym dziąseł i halitozie (nieświeżemu oddechowi), a także zapewni prawidłowe utrzymanie się zębów w łuku zębowym.

Nieprzyjemny zapach z ust: choroby gardła, nosa i zatok

Masz zdrowe zęby i dziąsła, dbasz o higienę jamy ustnej? Jeśli mimo to wyczuwasz niemiłą woń w swoim oddechu, odwiedź laryngologa, bo drugim w kolejności – po dentystycznych – sprawcą problemu są schorzenia gardła, nosa i zatok.

Ta właśnie przyczyna jest prawdopodobna u osób, którym dokucza alergiczny nieżyt nosa, często miewają anginy, zapalenia zatok. W takich infekcjach w migdałkach tworzą się nisze, w których lubią zalegać resztki jedzenia. Podczas procesu ich rozkładania bakterie beztlenowe wytwarzają duże ilości związków siarki. W niszach migdałkowych może też gromadzić się wydzielina, która spływa z chorych zatok i nosa.

Problem narasta, jeśli dochodzą do tego zaburzenia w pracy ślinianek. Normalnie ślina wypłukuje bakterie nie tylko z jamy ustnej, ale przemywa także gardło i migdałki. Gdy więc jej wydzielanie maleje, bakterie biorą górę.

 • Nasza rada

Koniecznie odwiedź laryngologa – by skontrolować stan migdałków i zatok. Lekarz może też sprawdzić, czy nie masz skrzywionej przegrody nosowej, co sprzyja zaleganiu wydzieliny w zatokach i nosie. W razie potrzeby zaleci terapię, której celem będzie udrożnienie dróg oddechowych (np. antybiotykoterapia, punkcja zatok, korekta przegrody nosowej, usunięcie migdałków).

Czy wiesz, że...

W czasie snu procesy gnilne w jamie ustnej nasilają się. Dlaczego? W ciągu dnia do ust stale napływa ślina. Ma odczyn lekko zasadowy i jest bogata w tlen, więc hamuje mnożenie się bakterii beztlenowych, które produkują cuchnące związki siarki. Podczas snu ilość śliny wytwarzanej w ciągu godziny zmniejsza się, i to aż 50-krotnie. Rezultatem jest woń porannego oddechu i nieprzyjemny smak w ustach, spowodowany wysuszeniem śluzówki. Wystarczy jednak umyć zęby, by problem zniknął.

Nieprzyjemny zapach z ust: inne powody

 • Zaburzenia równowagi hormonalnej, np. podczas miesiączki i menopauzy – wydziela się wtedy mniej śliny, co prowadzi do zachwiania równowagi flory bakteryjnej w ustach i zwiększonego wydzielania związków siarki.
 • Silny stres – hormon stresu hamuje wydzielanie śliny (stąd dobrze znane uczucie zasychania w ustach).
 • Stosowanie diety odchudzającej lub głodówki – często wiąże się to z odwodnieniem organizmu.
 • Przyjmowanie leków odwadniających i przeciw nadciśnieniu tętniczemu – wysuszają gardło i usta, hamują wydzielanie śliny.

Nieprzyjemny zapach z ust: choroby przewodu pokarmowego

Rzadko, bo tylko w ok. 8 proc. przypadków, winę za niemiłą woń ponoszą schorzenia gastryczne – infekcje (grzybicze) przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego, zespół złego wchłaniania, za mała ilość enzymów wydzielanych przez trzustkę i wątrobę.

 • Nasza rada

Zastosowanie lżej strawnej diety i wyeliminowanie z niej wszelkich produktów, które mogłyby zaostrzać dolegliwości żołądkowe (np. potraw tłustych, smażonych, pikantnych), może okazać się niewystarczające. Wtedy konieczna jest wizyta u gastrologa.

Zrób to koniecznie

Test zapachu

Wiadomo, że najtrudniej jest sprawdzić własny oddech. Ale i na to są sposoby. Test należy przeprowadzić 2–3 godziny po posiłku, bo wtedy w ustach jest najwięcej bakterii.

 • Jak najdalej wysuń język i jego tylną część potrzyj palcem owiniętym gazą, a po chwili ją powąchaj.
 • Suchą szczoteczką szoruj zęby przez 2-3 minuty, jak przy zwykłym myciu. Odczekaj pół minuty i powąchaj szczoteczkę.
 • Wyczyść przestrzenie między zębami nicią dentystyczną i po chwili ją powąchaj.

Są także dokładniejsze metody, którymi można sprawdzić "jakość" oddechu.

 • Służy do tego m.in. halimetr, który przypomina alkomat – dmuchasz, a urządzenie mierzy stężenie lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. W taki sprzęt wyposażone są niektóre gabinety stomatologiczne.
 • Bardziej precyzyjnym badaniem jest chromatografia gazowa, która pozwala ocenić skład i stężenie poszczególnych związków w wydychanym powietrzu.

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć źródło w płucach

Przykry zapach może brać swój początek w płucach. Jak to się dzieje? Gdy zjemy cebulę, zawarte w niej lotne związki przenikają do płuc i są wyczuwalne w oddechu jeszcze kilka godzin po jedzeniu. Badania wykazały, że nawet jeśli nie zje się czosnku, tylko potrze nim spód stopy, oddech nabiera czosnkowego zapachu. Po wypiciu alkoholu płuca i krew też przesycają się jego zapachem.

 • Nasza rada

Jedynym sposobem jest… skorygowanie diety. Wystarczy wyeliminować z niej cebulę (zwłaszcza surową), czosnek i bardzo pikantne przyprawy.

Nieprzyjemny zapach z ust - domowe SOS

W zamaskowaniu przykrego oddechu pomaga żucie aromatycznych ziół – natki pietruszki, koperku, bazylii, mięty. Dobrze jest także choć raz dziennie wypłukać gardło i usta naparem z rumianku lub szałwii. Te zioła mają właściwości odkażające i antybakteryjne. Miej pod ręką goździki lub ziarnka kawy. W razie potrzeby rozgryź je i trzymaj w ustach. Antybakteryjnie działa też cynk (np. w postaci tabletek do ssania) – obniża poziom lotnych związków siarki i hamuje ich powstawanie. Dbaj też, by regularnie pić – często, ale tylko po kilka łyków. Dzięki temu wypłuczesz bakterie z jamy ustnej i nie dopuścisz do wysuszenia się śluzówek.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
agar
|

Z moich domowych doświadczeń wiem, że poranne picie kwiatu akacji działa skutecznie

Mela
|

Dentysta dentystą ale oprócz tego dobrze byłoby udać się jeszcze do gastrologa bo to nie koniecznie zęby są przyczyną takiej sytuacji. Ale zanim przyjdzie kolejka trzeba jakoś z tym żyć.

gosc
|

sok z białej surowej kapusty zabija bakterie gnilne z całego przewodu pokarmowego i wprowadza zdrową florę bakteryjną!!!!! leczy caly przewód pokarmowy siła antybiotyku!!! pic 1 albo nawet 2 x dziennie na pół godziny przed posiłkiem. po miesiący zamienić na sok z aloewsu i później znów kapusta. w trakcie leczenia można zastosować dietę lekkostrawną. będzie pomocna w szybszym wyleczeniu. powodzenia

Nina86
|

To może spróbuj Properio świeży oddech, zamiast tych wszystkich specyfików, o których mówisz. Znam to z doświadczenia Nie mówię, że "babcine" sposoby nie są dobre, ale czasem mimo wszystko trzreba sięgnąć po specjalistyczny środek. W Properio masz cynk, który daje rade z halitozieą, enzymy i zioła, które chronią dziąsła. Też naturalne składniki, tyle tylko, że szybszy efekt. To jest środek białej perły. Nie jest drogi i dostaniesz w każdej aptece.

Sara
|

Bardzo długo walczyłam z tym problemem. Szczególnie uciążliwe było to w kontaktach międzyludzkich, a już zwłaszcza z mężczyznami. Randki były dla mnie koszmarem, więc za wszelką cenę ich unikałam. Pomógł mi dopiero ten specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej atosmm.com.pl/Katalog/2087_...

gość
|

"Rzadko, bo tylko w ok. 8 proc. przypadków, winę za niemiłą woń ponoszą schorzenia gastryczne – infekcje (grzybicze"
Jaka głupota !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przecież smród z ust to 90 % przypadek gnicia , grzybów w jelitach
Trzeba zastosować oczyszcanie organizmu
Wyeliminować zakwaszacze : mięso czerwone, chleb, nabiał i przede wszystkim cukier!!!!!!
codziennie pić na czczo sok z 2 świeżo wyciśniętych cytryn
Pić wody i herbaty i po tygodniu ustaje smród - jeśli ktoś jest bardzo zanieczyszczony to przez ten tydzień będzie czuł niesamowity głód i ścisk żoładka bo organizm będzie pozbywał się zanieczyszczeń z naszego organizmu nagromadzonych od dzieciństwa

Monaco
|

Można zastosować antybiotyk NIFAXAN (zawiera rifaksyminę) co 8 godzin 200mg, ale chyba dawka powinna być większa, w związku z przewlekłym zakażeniem jelitowym. Brzydli zapach wydziela się od gazów powstałych jako efekt fermentacji w jeltach, a to z powodu białka, jedzenia mięsa. Czosnek i cebula bardzo pomagają, ale najszybszą terapię daje antybiotyk NIFAXAN (rifaximina,-poczytajcie na website) ograniczenie spożycia mięsa do 1 mięsnuy posiłek x na 3 dni w małych ilościach, dieta glownie węglodanowo-warzywna, picie soku z cytryny (odkwasza żołądek), witaminy z grupy Bcomplex, a po leczeniu nadal ograniczenie mięsa do minimum (wynika z tego, że jedni ludzie mają większe skłonności do rozwoju bakterill beztlenowych w jelitach, inni nie, i dlatego jedni mogą jeść dużo mięsa i im nic nie jest, a inni muszą się torturować dietą). Zapach z ust będzie ustępował stopniowo, w ramach zabijania w jelitach chorobowtórczych bakterii, beztlenowców.A potem to tylko zdrową dietę trzeba trzymać, pić ziółka na trawienie i zapobiegawczo czosnek i cebula co jakiś czas.

Filippiades de Soppot
|

Niestety cuchnącego oddechu nie mogę się pozbyć z moich ustów na dłużej .Chwilowo pomaga mi cynk organiczny ,niestety fetor powraca niczym bumerang. A jakie Wy macie sprawdzone sposoby? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Filippiades de Soppot
|

Niestety cuchnącego oddechu nie mogę się pozbyć z moich ustów na dłużej .Chwilowo pomaga mi cynk organiczny ,niestety fetor powraca niczem boomerang. A jakie Wy macie sprawdzone szowoxy .Bedem wdzięcznym za feedback

Darek21
|

Miałem kiedyś taki problem, szczególnie mnie to wkurzało jak chciałem być bliżej z jakąś dziewczyną. Mi pomogli tutaj.
http://zapachzust.pl/