Remedium na uszkodzone jelita. Ta najważniejsza witamina wpływa również na mózg

2023-12-07 14:35

Odkrycia naukowe wskazują na nową, obiecującą rolę witaminy B12 w procesie naprawy i regeneracji tkanek jelitowych. To przełom w podejściu do leczenia chorób zapalnych jelit.

Remedium na uszkodzone jelita. Ta najważniejsza witamina wpływa również na mózg
Autor: Getty Image Remedium na uszkodzone jelita. Ta najważniejsza witamina wpływa również na mózg

Witamina B12, znana ze swojej roli w utrzymaniu zdrowia układu nerwowego, teraz ujawnia swoje dodatkowe, kluczowe właściwości. Badacze z Instytutu Badań nad Biomedycyną w Barcelonie odkryli, że witamina ta ma zdolność do regenerowania tkanek. Te przełomowe odkrycia opublikowano w prestiżowym czasopiśmie "Nature Metabolism".

Poradnik Zdrowie - Kasze - rodzaje i właściwości

Witamina B12 - objawy niedoboru

Witamina B12, znana również jako kobalamina, jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie, niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina B12 ma złożoną strukturę chemiczną i jest jedyną witaminą zawierającą metal – kobalt. Stąd nazwa "kobalamina".

Rola B12 w organizmie:

  • Produkcja czerwonych krwinek: B12 jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Jej niedobór może prowadzić do anemii.
  • Funkcja układu nerwowego: Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia układu nerwowego, w tym w ochronie osłonek mielinowych nerwów.
  • Metabolizm komórkowy: Jest ważna w procesie przemiany materii na poziomie komórkowym, w tym w syntezie DNA oraz metabolizmie tłuszczów i białek.

Naukowcy zauważyli, że witamina B12 aktywnie uczestniczy w procesach przeprogramowywania komórkowego, co jest kluczowe w naprawie i regeneracji uszkodzonych tkanek, zwłaszcza w kontekście chorób zapalnych jelit, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Witamina B12 - badania

Eksperymenty przeprowadzone na myszach wykazały, że suplementacja witaminy B12 znacznie przyspiesza proces naprawy tkanek jelitowych. Naukowcy zidentyfikowali, że witamina B12 odgrywa istotną rolę w produkcji kluczowych markerów chemicznych, niezbędnych dla zdolności komórek do regeneracji.

Dr Marta Kovatcheva, jedna z autorów badań, podkreśla, że znaczniki te są kluczowe dla zachowania komórek i ich zdolności do naprawy. Suplementacja witaminą B12 może zatem ułatwiać przeprogramowanie i naprawę tkanek, co ma kluczowe znaczenie w okresach krytycznych, jak np. po urazie.

Witamina B12 - zastosowania kliniczne 

Naukowcy są podekscytowani potencjalnymi korzyściami klinicznymi płynącymi z suplementacji witaminy B12. Dr Manuel Serrano, współautor badania, zwraca uwagę na prostotę, niski koszt i bezpieczeństwo tej metody. Zastanawia się nad wpływem witaminy B12 na proces powrotu do zdrowia po zabiegach chirurgicznych oraz na inne choroby związane z urazami.

Dalsze badania i testy kliniczne będą niezbędne do pełnego zrozumienia i wykorzystania potencjału witaminy B12 w medycynie regeneracyjnej, szczególnie w kontekście chorób zapalnych jelit i innych schorzeń związanych z uszkodzeniami tkanek.