Najbardziej dokuczliwe objawy niedoboru witaminy B12. Warto je znać

2021-09-07 12:32

Niedobór witaminy B12 daje szereg objawów - wśród nich są takie, które trudno powiązać z tą witaminą, a które potrafią mocno utrudnić życie. Po czym poznać, że możesz cierpieć na niedobór witaminy B12?

Witamjina B12
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Najbardziej dokuczliwe objawy niedoboru witaminy B12

Witamina B12 czyli kobalamina, występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w żywności, która została w nią sztucznie wzbogacona - np. w płatkach śniadaniowych. Uczestniczy w szeregu procesów życiowych, w tym w syntezie komórek i w produkcji czerwonych krwinek.

Poradnik Zdrowie: witaminy z grupy B

Niedoborem witaminy B12 zagrożone są pewne grupy osób - przede wszystkim wegetarianie i ci, którzy ograniczają mięso w diecie, ale też m.in. pacjenci przyjmujący niektóre leki (np. metforminę), osoby starsze, chorzy z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, czy niedokrwistością.  Ale szacuje się, że zaledwie kilkanaście procent populacji ma właściwy poziom witaminy B12 ze względu na jej słabą przyswajalność z pożywienia.

Niedobór witaminy B12 przez wiele lat może nie dawać widocznych objawów, a nawet jeśli się pojawią, często są kojarzone z przepracowaniem, stresem czy zbyt szybkim tempem życia lub monotonną dietą.

Tymczasem są one dość charakterystyczne, a niedobór witaminy B12, można łatwo potwierdzić prostym badaniem krwi. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Najbardziej dokuczliwe objawy niedoboru witaminy B12

Ile wiesz o witaminie B12?

Pytanie 1 z 11
Który z wymienionych dolegliwośći jest najczęstszym objawem niedoboru witaminy B12?