Kalendarz szczepień 2021. Szczepienia obowiązkowe na rok 2021

2021-01-05 14:13 Ada Mazurek

Kalendarz szczepień obowiązkowych na rok 2021 to program, według którego realizowane są szczepienia u pacjentów do 19. roku życia oraz u osób szczególnie narażonych na zachorowanie. Jak przedstawia się kalendarz szczepień obowiązkowych na 2021 rok?

Szczepienia obowiązkowe są realizowane według ustalonego kalendarza u pacjentów do 19. roku życia oraz u osób szczególnie narażonych (np. studentów medycyny, pracowników ochrony zdrowia). Szczepienia obowiązkowe są realizowane w ramach NFZ - są refundowane przez państwo, co oznacza tyle, że osoba poddająca się szczepieniu nie ponosi kosztów.

Szczepienia przyczyniają się do zahamowania krążenia drobnoustrojów i ochrony osób nie tylko zaszczepionych, lecz także tych, które z jakichś powodów nie zostały zaszczepione. Dają maksymalną ochronę przed zakażeniem i przyczyniają się do zmniejszenia ilości wystąpień poszczególnych chorób zakaźnych.

Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 1. rok życia

Program szczepień obowiązkowych na rok 2021 został opublikowany w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego.

      • w ciągu 24 godzin po urodzeniu dziecko otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B, a na gruźlicę przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego;
      • 2. miesiąc życia (po ukończeniu 6. tygodnia życia) - dziecko otrzymuje drugą dawkę szczepionki przeciw WZW typu B, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu b i pneunokokom (do 12. miesiąca życia, urodzone przed 37. tygodnia ciąży lub urodzone z masą poniżej 2500 g); dzieci urodzone w 2021 r otrzymują również pierwszą dawkę szczepionki przeciw rotawirusom (nalezy ją podać nie później, niż przed ukończeniem 12 tyg. życia).
      • Przed 16 tygodniem życia ale nie później niż przed ukończeniem 24 tygodnia życia) należy podać drugą dawkę szczepionki przeciw rotawirusom. 
      • 3.-4. miesiąc życia (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) podaje się drugą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu b i pneunokokom, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciw polio
      • Przed ukończeniem 20-22 tygodnia życia, ale nie później niż przed ukończeniem 32 tygodnia życia dziecko powinno otrzymać ostatnią dawkę szczepionki przeciw rotawirusom. 

Czytaj więcej:

U dzieci z przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową oraz u dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy zastosować szczepionkę błoniczo-tężcowo-krztuścową z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTap), według wskazań producenta szczepionki, zaś w przypadku orzeczenia przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi należy zastosować szczepionkę błoniczo-tężcową (DT).

      • 5.-6. miesiąc życia (po 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) podaje się trzecią dawką szczepienia podstawowego przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz Hib - Haemophilus influenzae typu b i drugą dawkę szczepienia podstawowego przeciwko polio;
      • 7. miesiąc życia - podaje się trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.

Polecamy: Szczepienie dzieci - czego boją się rodzice?

Schemat szczepień przybliża poniższa tabela:

Wiek WZW typu B BCG  DTP  Hib  Pneumokoki IPV MMR 
w ciągu 24 godzin po urodzeniu X X
2. miesiąc życia (7. – 8. tydzień) X X X X
3. – 4. miesiąc życia(po 6 – 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) X X X X
5. – 6. miesiąc życia (po 6 – 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) X X X
7. miesiąc życia X
13. – 14. miesiąc życia X X
16. – 18. miesiąc życia X X X

WZW typu B – szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;BCG – szczepienie przeciw gruźlicy;DTP – szczepienie przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi;Hib – szczepeinie przeciw inwazyjnym zakażeniom haemophilus influenzae typu b;IPV – ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) – szczepienie szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną;MMR – szczepienie przeciw odrze, śwince, różyczce.

Spis treści

  1. Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 1. rok życia
  2. Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 2. rok życia
  3. Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 6. rok życia
  4. Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 14. i 19. rok życia
  5. Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - szczepienia obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie

Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 2. rok życia

  • 13.-15. miesiąc życia - podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce; trzecią dawkę szczepionki przeciwko pneunokokom;
    • 16.-18. miesiąc życia - podaje się czwartą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, trzecią dawkę szczepionki przeciwko polio i czwartą dawkę szczepienia przeciw Haemophilus influenzae typu B (Hib).

    Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 6. rok życia

    W 6. roku życia podaje się pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz przeciw polio. Podaje się także dawkę przypominającą szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce.

    Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - 14. i 19. rok życia

    W 14. roku życia podaje się drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy i tężcowi, a w 19. roku życia trzecią dawkę przypominającą tej szczepionki.

    Schemat szczepień przedstawia poniższa tabela:

    Wiek DTaP (szczepienie przeciw błonicy, teżcowi i krztuścowi zawierające bezkomórkowy komponent krztuśca) IPV (szczepienie przeciw poliomyelitis) MMR (MMR – szczepienie przeciw odrze, śwince, różyczce – podskórnie żywą szczepionką skojarzoną) Td (szczepienie przeciw błonicy, tężcowi – podskórnie lub domięśniowo)
    6. rok życia X X X
    14. rok życia X
    19. rok życia X

      Od 2019 roku drugą dawkę szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce podaje się w 6. roku życia dziecka, a nie w dziesiątym, jak wcześniej. Szczepienie przeciwko gruźlicy wykonuje się z kolei u noworodków przed wypisem ze szpitala, a nie w pierwszej dobie życia, jak do tej pory.

      Warto wiedzieć

      Kalendarz szczepień - szczepionki skojarzone

      Alternatywą dla pojedynczych szczepionek są szczepionki skojarzone, które w jednym zastrzyku zapewniają ochronę przed kilkoma chorobami. Pozwalają na ograniczenie liczby ukłuć.

      W Polsce dostępne są trzy rodzaje szczepionek wysoko skojarzonych:

      • szczepionka czterowalentna DTaP-IPV (4 w 1) uodparniająca przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis,
      • szczepionka pięciowalentna DTaP-IPV+Hib (5 w 1) uodparniająca przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b
      • szczepionka sześciowalentna DTaP-IPV+Hib+HBV (6 w 1) uodparniająca przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W przypadku szczepionki 6 w 1 należy podać 1 dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B w 1. dobie życia, uwzględniając narażenie na zakażenie HBV.

      Szczepionki wysokoskojarzone mogą być wykorzystywane do realizacji Programu Szczepień Ochronnych po ich sfinansowaniu przez rodziców lub opiekunów dziecka.

        Kalendarz szczepień obowiązkowych 2021 - szczepienia obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie

        • WZW B - obowiązek dotyczy uczniów szkół medycznych, studentów uczelni medycznych, osób wykonujących zawód medyczny narażonych na zakażenie i osób szczególnie narażonych na zakażenie w wyniku styczności z osobą zakażoną wirusem zapalenia wątroby typu B, które nie były szczepione przeciw WZW typu B, a także osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C i osób w fazie zaawansowanej choroby nerek z filtracją kłębuszkową poniżej 30 ml/min oraz osób dializowanych;
        • szczepienie przeciw tężcowi - obowiązek dotyczy osób zranionych, narażonych na zakażenie tężcem;
        • szczepienie przeciw błonicy - obowiązek dotyczy osób narażonych na zakażenie wskutek styczności z chorymi na błonicę;
        • szczepienie przeciw wściekliźnie - obowiązek dotyczy osób narażonych na zakażenie w wyniku styczności ze zwierzęciem chorym na wściekliznę lub podejrzanym o zakażenie wirusem wścieklizny;
        • szczepienie przeciw ospie wietrznej.

        Obowiązek szczepienia przeciwko ospie wietrznej dotyczy dzieci:

        1) do ukończenia 12. roku życia:a) z upośledzeniem odporności o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby,b) z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji,c) zakażone HIV,d) przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią; 2) do ukończenia 12. roku życia z otoczenia osób określonych w pkt 1, które nie chorowały na OSPĘ WIETRZNĄ; 3) do ukończenia 12. roku życia, innych niż wymienione w pkt 1 i 2, przebywających w:a) zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,b) zakładach opiekuńczo-leczniczych,c) rodzinnych domach dziecka,d) domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,e) domach pomocy społecznej,f) placówkach opiekuńczo-wychowawczych,g) regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych,h) interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych; 4) innych niż wymienione w pkt 1-3, przebywających w żłobkach lub klubach dziecięcych.

        Przeciwwskazania do szczepienia [WIDEO]

        Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania
        Czy artykuł był przydatny?
        Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
        KOMENTARZE
        ann
        |

        w artykule jest mowa o tym, że obowiązkowo się szczepi osobę zakażoną HIV, a wideo mówi co innego? To jak to w końcu jest? :)

        Janina M
        |

        Ja osobiście trzymam się kalendarza szczepień ,szczepiłam swoje starsze dziecko młodsze tez jest w początkowej fazie i mam zamiar doprowadzić do końca szczepionki.Szczepię darmowymi szczepionkami z kalendarza,sa przebadane klinicznie ,więc się nie obawiam,a ponad to wiem że nie szczepione mogłoby mieć w przyszłości problemy zdrowotne łapiąc jakieś paskudne choróbsko.

        Włodi
        |

        Trujący koktajl metali ciężkich przed czym ma chronić? po co finansować koncern farmaceutyczny. Do tego jeszcze autyzm i inne niebezpieczne powikłania

        Monika
        |

        Jeszcze jest czas, aby zbierać i wysłać chociaż kilka podpisów o dobrowolność szczepień, walczmy o nasze dzieci... STOP NOP

        Kacper
        |

        Nie przypominam sobie zebym dostala 82 szczepionki do18 roku zycia. Dla przykladu w angli jest tego o polowe mniej i nie przymusowe. Wystarczy uzyc mozgu pomyslec to nic nie kosztuje a przydaje sie czasami i nie boli.

        ziomal
        |

        Mój kolega z którym wgrywam na gitarze jest ślepy od źle podanej szczepionki gruzlicy. Szpital zatail sprawę dokumenty zniszczono. Dwa niezależne organy potwierdziły tzw gruźlicę poszczepienna od której on utracił wzrok.

        ziomal
        |

        Mój kolega z którym wgrywać na gitarze jest ślepy od źle podanej szczepionki gruzlicy. Szpital zatail sprawę dokumenty zniszczono. Dwa niezależne organy potwierdziły tzw gruźlicę poszczepienna od której on utracił wzrok.

        Haha
        |

        Co za bzdura? Ile dzieci umarło od szczepionek? Od jakich szczepionek dokładnie? Kto ustalił, że od szczepionki?

        Sceptyk
        |

        Moja żona pochodzi z kraju, w którym praktycznie nie ma szczepień. Była zaszczepina wyłącznie na ospę. Generalnie wszyscy w rodzinie łapiemy infekcje oprócz niej. Życzę wszystkim dużo zdrowia.

        Mama
        |

        U nas zaczyna sie dziac zupelnie to samo co w Stanach Zjednoczonych, epidemia chorob kronicznych, autyzm, adhd, cukrzyca, rak. Tak powazne choroby u malych dzieci to cos niedopomyslenia. Jezeli wiemy bo jest to udowodnione badaniami, ze rtec czy aluminium jest metalem ciezkim bardzo szkodliwym dla zdrowia ,nawet w malych ilosciach moze spowodowac powazny uszczerbek na zdrowiu, to jakim cudem te dwa metale lub jeden z nich znajduja sie w prawie wszystkich szczepieniach...noworodek szczepiony w pierwszych godzinach swojego zycia nie majac rozwinietego systemu immunologicznego nie jest wtanie zwalczyc tylu toksyn...metale ciezkie sie odkladaja, akumuluja w mozgu, kosciach...robia spustoszeie w organizmie malego czlowieka...pozniej dramat rodzicow, bo nie wiedza co sie z dzieckiem zaczyma dziac, lekarze umywaja rece... nie przyjmuja do wiadomosci czy nie chca porzyjac, ze dziecko moze miec powiklania poszczepienne( te sa podane na ulotce szczepienia). To jest bardzo przykre kiedy rodzic sam zostaje z tym problemem...bol, cierpienie i desperacja. Przykre jest to kiedy to rodzic musi byc obciazony kosztami leczenia, dlatego ze NFZ nie refunduje w takich sytuacjach. Nie ma diagnozy, nie ma sprawy, nie ma odszkodowania. Wszystko zatuszowane. Gdzie jest demokracja?, prawo wyboru?, gdzie jest sprawiedliwosc?, lekarze z powolania?. Wraz z zarza pieniadza wszystko to wymarlo.