Czym można zarazić się u kosmetyczki? Grzybica, świerzb i inne niebezpieczne choroby
Czym można zarazić się u kosmetyczki? Wieloma chorobami bakteryjnymi, wirusowymi, a nawet grzybiczymi. Do zakażeń bardzo łatwo dochodzi podczas zabiegów manicure czy pedicure, w trakcie których używane są ostre narzędzia, takie jak nożyczki czy cążki. Sprawdź, czym można zarazić się u kosmetyczki i podczas których zabiegów należy być szczególnie czujnym.
Spis treści
- Jak dochodzi do zakażenia w gabinetach kosmetycznych?
- Czym można zarazić się u kosmetyczki?
- Jak zapobiec zakażeniu u kosmetyczki?
U kosmetyczki można zarazić się wieloma chorobami - od dokuczliwych, lecz niegroźnych chorób grzybiczych, po zagrażające naszemu życiu zakażenie wątroby czy HIV.
Jak dochodzi do zakażenia w gabinetach kosmetycznych?
W gabinetach kosmetycznych do zakażenia może dojść na skutek używania nieprawidłowo zdezynfekowanych lub niesterylnych przyborów kosmetycznych (np. nożyczek czy cążek). Kosmetyczka wykonuje bowiem zabiegi, podczas których może dojść do naruszenia ciągłości skóry, czyli do skaleczenia. W związku z tym salony urody powinny być traktowane tak samo jak gabinety zabiegowe i powinny w nich obowiązywać rygorystyczne zasady higieny. Jednak według danych sanepidu, w niektórych gabinetach kosmetycznych nie tylko nie wykonuje się niezbędnej sterylizacji narzędzi, lecz także brakuje środków do dezynfekcji lub są one przeterminowane.
Czym można zarazić się u kosmetyczki?
Gronkowiec
Wprowadzanie zakażonych, ostrych narzędzi pod płytkę paznokciową i pod skórki to najczęstsza przyczyna zakażenia gronkowcem skórnym i złocistym. Delikatne struktury paznokcia i skórek wokół niego są bowiem bardzo podatne na działanie tego typu bakterii. Zmiany wywołane przez gronkowca skórnego są łagodne. Gorzej, jeśli zarazisz się gronkowcem złocistym, który powoduje przewlekłe zakażenia. Może też doprowadzić do zapalenia dróg oddechowych, moczowych, a nawet zapalenia mózgu czy sepsy.
Niektóre gabinety kosmetyczne mają w swojej ofercie masaż, podczas którego może dojść nie tylko do zakażenia gronkowcem, lecz także świerzbem - chorobą zakaźną, wywołaną przez pasożyta skóry o nazwie świerzbowiec. Objawy choroby są podobne do reakcji alergicznej: zaczerwieniona skóra wraz z nieestetycznymi krostami, plamami lub grudkami oraz świąd, który nasila się nocą pod wpływem rozgrzania ciała w pościeli.
Dlatego przed tym relaksującym zabiegiem sprawdź, czy:
- łóżko do masażu jest wyłożone jednorazowym ręcznikiem,
- ręcznik, który okrywa twoje ciało podczas zabiegu, jest świeży (wg przepisów powinien być WYGOTOWANY),
- czy buty podstawione przez masażystę są jednorazowego użytku (w tym przypadku istnieje również ryzyko zakażenia grzybicą).
Grzybica paznokci (u dłoni i stóp)
Jeśli narzędzia nie są odpowiednio wysterylizowane, można przenieść zarodniki grzyba z jednego pacjenta na drugiego. Grzybicą paznokci u dłoni można zarazić się np. podczas manicure, z kolei do infekcji paznokci u stóp dochodzi zazwyczaj np. podczas zabiegu pedicure.
Grzybica stóp
Jak podaje inspekcja sanitarna, w salonach kosmetycznych spotyka się przypadki zakażenia grzybicą międzypalcową, potnicową (której objawem są różnej wielkości pęcherzyki i pęcherze na podłożu rumieniowym, drobne nadżerki, sączenie, złuszczanie naskórka) i złuszczającą (jej cechą charakterystyczną są ogniska rumieniowo-złuszczające). Dlatego np. przed zabiegiem pedicure sprawdzaj, czy kosmetyczka wykłada pojemnik do moczenia stóp jednorazową folią, ponieważ grzyby najszybciej rozmnażają się w wilgotnym środowisku, szczególnie jeśli mają pożywkę w postaci zrogowaciałego naskórka.
Każdy gabinet kosmetyczny podlega nadzorowi sanitarnemu. W związku z tym przed manicure czy piercingiem masz prawo zapytać o certyfikaty jakości i efekty kontroli sanepidu. Wkrótce kontrola zakładów kosmetycznych ma być bardziej szczegółowa - Ministerstwo Zdrowia opracowało nowe, zgodne z normami UE, wymogi sanitarne dla salonów kosmetycznych, fryzjerskich itp. Do 31 grudnia 2013 roku właściciele salonów urody będą musieli w nich zainstalować urządzenia do sterylizacji przyborów kosmetycznych (np. autoklawy) oraz przeszkolić pracowników z ich obsługi. Kosmetyczki będą miały obowiązek prowadzenia sterylizacji w wydzielonym pomieszczeniu lub bezpośrednio na sali, gdzie przyjmuje się klientów - w tym drugim przypadku sterylizacja będzie musiała odbywać się poza godzinami otwarcia salonów.
Wirus HIV
Ryzyko zakażenia wirusem HIV u kosmetyczki wzrasta np. podczas wykonywania makijażu permanentnego, w trakcie którego specjalne urządzenie wprowadza barwnik pod skórę za pomocą cienkiej igły, przekłuwania uszu specjalnym pistoletem czy piercingu, w trakcie którego kosmetyczka przekłuwa skórę za pomocą igły.
Wirus HBV
Piercing czy makijaż permanentny niosą za sobą ryzyko zakażenia także wirusem HBV (WZW typu B), który doprowadza do zapalenia wątroby. Wirus HBV ulega zniszczeniu dopiero po godzinie sterylizacji suchym powietrzem w temperaturze 160°C (w autoklawie po około 30 min.). Warto pamiętać, że gotowanie nie zabija HBV. W temperaturze pokojowej może przetrwać wiele lat, a niewysterylizowane przybory kosmetyczne mogą być źródłem zarażenia HBV nawet po wielu latach. Przed wirusem można się zabezpieczyć przyjmując szczepionkę.
Wirus HCV
Brudne cążki, nożyczki, igły czy końcówka pistoletu do przekłuwania uszu to także siedliska wirusa HCV (WZW typu C). Można go najłatwiej przenieść do naszego organizmu podczas usuwania skórek bądź też zakładania paznokci żelowych.
Osoby zakażone często przez wiele lat nie są świadome swojego stanu zdrowia, ponieważ okres wylęgania wirusa jest bezobjawowy. U niektórych pacjentów dochodzi do jego samozniszczenia przez układ odpornościowy, jednak u niektórych wirus doprowadza do przewlekłego zapalenia wątroby, co w konsekwencji prowadzi do marskości wątroby i schyłkowej niewydolności wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może być przyczyną nowotworu wątroby.
Należy pamiętać, że wirus HCV - przeciwko któremu nie opracowano szczepionki - jest niezwykle odporny: zakażone narzędzia należy odkażać co najmniej 2 godziny w temperaturze 180°C. Po tym czasie będą całkowicie sterylne.
Jak zapobiec zakażeniu u kosmetyczki?
Według informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, podczas wizyty w salonie kosmetycznym należy zwracać szczególną uwagę:
- czy w zasięgu ręki pracownika znajduje się dozownik zawierający mydło w płynie i dozownik ze środkiem do dezynfekcji rąk oraz ręczniki jednorazowego użycia;
- czy przed i po wszystkich usługach pracownik umył ręce mydłem, następnie środkiem dezynfekcyjnym i spłukał je pod bieżącą ciepłą wodą. Ręce stanowią najważniejszą drogę przenoszenia drobnoustrojów, higiena rąk jest więc podstawowym postępowaniem w zapobieganiu zakażeniom;
- czy wszelkie zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek są wykonywane sprzętem, który jest sprawny technicznie, zdezynfekowany, wysterylizowany i przechowywany w warunkach zabezpieczających go przed zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem. W związku z tym, podobnie jak u dentysty, należy zwracać uwagę, czy kosmetyczka otwiera przed nami opakowanie papierowo-foliowe z przyborami do wykonania zabiegu. Sterylne pakiety powinny być przechowywane w szafkach lub pojemnikach; Najlepiej wybrać salon kosmetyczny, gdzie używa się jednorazowych przyborów kosmetycznych, np. pilniczków do paznokci;
- czy kosmetyczka wykonuje zabieg w sterylnych rękawiczkach jednorazowego użycia;
- czy do zabiegów naruszających ciągłość tkanek są używane sterylne i jednorazowe tampony, rękawice, gaziki itp.;
- czy narzędzia wielokrotnego użytku (np. nożyczki) po każdym użyciu są umyte i dezynfekowane w autoklawie, czyli hermetycznie zamkniętym pojemniku, w którym wykonuje się sterylizację przyborów kosmetycznych w temperaturze powyżej 100°C (posiadają je nieliczne gabinety. W dalszym ciągu większość zakładów kosmetycznych oddaje narzędzia do sterylizacji wyspecjalizowanym jednostkom);
- czy pracownik używa czystych, suchych pelerynek ochronnych i ręczników;
- czy wszelkie skaleczenia, zadrapania czy pęknięcia skóry są zabezpieczone plastrem opatrunkowym jeszcze przed rozpoczęciem usługi.
Porady eksperta