Powódź - czy powodzianom grozi epidemia?

2010-05-31 13:19

Czy powodzianom grozi epidemia? A jeśli tak, to co mogą zrobić, by jej zapobiec? Zwłaszcza, że część zagrożeń to choroby, na które nie ma szczepionki? Wraz z falą powodziową do domów dostają się ogromne ilości zanieczyszczeń. Czy mogą być zagrożeniem dla zdrowia?

Powódź - czy powodzianom grozi epidemia?
Autor: Thinkstockphotos.com

Czy powódź grozi epidemią? Jak duże jest w rzeczywistości zagrożenie epidemiologiczne po powodzi? Fala powodziowa niesie wiele zanieczyszczeń, wśród których są także odchody ludzkie i zwierzęce pochodzące z szamb, obór, oczyszczalni ścieków. Zdarzają się rozmaite substancje chemiczne, toksyczne związki, nierzadko i radioaktywne  i wiele innych, których pochodzenia nawet i trudno ustalić.

Przeczytaj: Jak uniknąć zatruć pokarmowych

W brudnej wodzie aż roi się od niebezpiecznych wirusów, bakterii, grzybów i różnych pasożytów. I choć woda z czasem opadnie, zagrożenia pozostaną. Nawet wdychanie oparów, uwalniających się z popowodziowego szlamu, stwarza ryzyko chorób alergicznych czy zatrucia chemicznego.

Przeczytaj: Po powodzi: co robić z żywnością

Trzeba ponadto wziąć pod uwagę, że ofiary powodzi, głównie z powodu silnych przeżyć psychicznych, ale też głodu, niedospania, niedojadania, wychłodzenia, mają osłabioną odporność. I tym łatwiej „łapią” wszelkie choroby, nie tylko te, które mogą pojawiać się po powodzi.

Epidemia po powodzi: źródła zagrożenia

Najgroźniejsze są te choroby zakaźne, które przebiegają z wysoką gorączką, biegunką, bólami i zawrotami głowy. Do nich należą biegunki wywołane pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), a konkretnie tymi szczepami, które mogą zagrażać życiu. Nie ma na nie szczepionki.

Na terenach zniszczonych powodzią może pojawić się cholera, która objawia się nagłą biegunką bez bólów brzucha i bez gorączki oraz wymiotami. W tym przypadku należy podać szczepionkę. Nieleczona cholera w 10 – 50 proc. może zakończyć się śmiercią.

Do chorób, jakie mogą pojawić się na terenach popowodziowych, a na które nie ma szczepionki, należą:

  • czerwonka (stolce śluzowate, z krwią, choroba szybko rozprzestrzenia się w epidemie)
  • jersiniozy (wodniste biegunki, często rozpoznawane mylnie jako zapalenie wyrostka robaczkowego)
  • leptospirozy (wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni, zwłaszcza ud)
  • listeriozy (gorączka z silnymi bólami głowy, nudnościami, wymiotami, sztywnością karku)
  • salmonellozy odzwierzęce (bóle brzucha, głowy, biegunka, wymioty, gorączka, w stolcu może pojawić się krew)
  • wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe (gorączka, wymioty, wodnista biegunka, bóle mięśni)
  • zatrucie jadem kiełbasianym (zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnej, biegunka, a potem zaparcia).

Do chorób, przeciwko którym istnieją szczepionki i należy je jak najszybciej podać powodzianom, poza cholerą należą:

  • dur brzuszny (objawy podobne do grypy, ponadto majaczenie, po kilku dniach na brzuchu pojawiają się bladoróżowe plamki),
  • tężec (uczucie ogólnego rozbicia, wzmożone napięcie mięśni, szczękościsk, prężenie ciała),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (objawy grypopodobne, ciemny mocz, jasny stolec, najczęściej żółtaczka).

Zarówno w przypadkach, kiedy można zastosować sczepienia, jak i w tych, kiedy szczepienia nie istnieją, konieczne jest wszczęcie jak najszybszych działań profilaktycznych. Stąd tak ważne jest zapoznawanie się z wszelkimi komunikatami służb sanitarno-epidemiologicznych. 
Warto też zaopatrzyć się w podstawowe leki bez recepty, które w takich sytuacjach mogą się przydać, jak: niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, krople do oczu, tabletki od bólu gardła, tabletki stosowane przy niestrawnościach, biegunkach, zaparciach.