Mucha domowa - czy jest groźna dla człowieka? Jak się jej pozbyć?

2020-08-05 12:05

Mucha domowa, podobnie jak komar, potrafi być bardzo uciążliwa. Wlatuje do naszych domów, siada na jedzeniu, budzi nas nad ranem. Ale czy powinniśmy się obawiać muchy domowej? Czy muchy domowe są groźne dla człowieka? Jak się ich skutecznie pozbyć z domu?

Mucha domowa (Musca domestica) to pospolity w naszym kraju owad z rodziny muchówek. Najbardziej uciążliwa jest w sezonie wiosenno-letnim. Wlatuje wtedy do naszych domów w poszukiwaniu pożywienia. Gdzieniegdzie stada fruwających much są prawdziwą plagą.

Spis treści

  1. Mucha domowa - jak wygląda?
  2. Mucha domowa - gdzie występuje?
  3. Mucha domowa - cykl życiowy
  4. Mucha domowa - czy jest groźna?
  5. Mucha domowa - jak się jej pozbyć z domu?

Mucha domowa - jak wygląda?

Ciało muchy domowej osiąga ok. 7,5 mm długości, ma ciemnoszary tułów poprzecinany charakterystycznymi podłużnymi paskami w jaśniejszym kolorze. Jej skrzydła są przezroczyste. Odnóża muchy domowej są zakończone pazurkami i przylgami, dzięki którym jest w stanie poruszać się po pionowych powierzchniach.

Dzięki dużym bordowym oczom mucha widzi wszystko, co jest dokoła niej, dlatego jest bardzo czuła i łatwo ją spłoszyć. Jak obliczyli naukowcy, w porównaniu z innymi owadami lata dość wolno, bo tylko ok. 8 km/h.

Mucha domowa jest wyposażona w liżący aparat gębowy, dzięki któremu może zlizać płynny pokarm, pokarm stały z kolei jest przez nią najpierw rozpuszczany za pomocą enzymów obecnych w jej ślinie.

Mucha domowa - gdzie występuje?

Mucha domowa występowała pierwotnie w umiarkowanej strefie klimatycznej, ale można ją spotkać na całym świecie. Jest zwierzęciem synantropijnym, a zatem żyje blisko człowieka, gdzie ma dostatek pożywienia. Preferuje miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione. Jest aktywna za dnia, w nocy odpoczywa najczęściej na ścianach, sufitach, meblach. Najbardziej lubi się ukrywać w niedalekiej odległości od pożywienia.

Mucha domowa - cykl życiowy

Mucha domowa żyje krótko, bo ok. 4 tygodni, ale w tym czasie co kilka dni każda samica może złożyć aż 100-150 jaj, z których rozwijają się kolejne pokolenia. Samica muchy domowej składa jaja najchętniej w odchodach zwierząt, w mięsie lub w śmieciach, bo tam wylęgające się larwy mają źródło pożywienia (żywią się resztkami organicznymi). Niektóre osobniki potrafią przezimować do wiosny w zakamarkach naszego domu - zapadają wtedy w stan hibernacji (zwanej anabiozą).

Mucha domowa - czy jest groźna?

Choć mucha domowa nie może nas ugryźć (nie ma do tego gryzącego aparatu gębowego), jest bardzo niebezpieczna dla ludzi z innego powodu -  stwarza bowiem duże zagrożenie epidemiologiczne. Jest to spowodowane jej trybem życia. W poszukiwaniu pożywienia mucha siada na różnych skażonych powierzchniach, takich jak odchody, śmieci czy padlina, przez co może gromadzić na swoim ciele mnóstwo patogenów niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Jeśli potem usiądzie na jedzeniu, które zamierzamy spożyć, może je skutecznie zakazić.

Naukowcy odkryli, że na powierzchni ciała mucha domowa może przenieść 6 milionów drobnoustrojów, a w jelitach jeszcze więcej, bo aż 30 milionów! Wśród nich badacze wyizolowali patogeny wywołujące m.in.

Jeśli dodamy do tego fakt, że mucha, która konsumuje pokarm stały, musi go najpierw nadtrawić w jelitach, to mamy prostą odpowiedź, dlaczego powinniśmy zwalczać muchy domowe.

Mucha domowa - jak się jej pozbyć z domu?

Najlepiej w ogóle nie dopuścić, aby mucha domowa wleciała do naszego domu. Najskuteczniejsze będą w tym przypadku moskitiery założone we wszystkich oknach i najlepiej również w drzwiach balkonowych czy tarasowych. Ale zawsze jakiś osobnik może się przedostać przez taką zaporę, choćby wtedy, gdy wchodzimy do domu. Wtedy najłatwiej jest użyć znanej wszystkim łapki na muchy.

Jest też kilka naturalnych sposobów na muchy:

  • dbanie o porządek, regularne wynoszenie śmieci - kluczowe jest tutaj unikanie zostawiania produktów, które przyciągają muchy, czyli gnijących śmieci, nadpsutych owoców, mięsa, resztek jedzenia itp. W codziennych porządkach można wykorzystać ocet, który naturalnie odstrasza muchy;
  • olejki eteryczne odstraszające muchy: lawendowy, bergamotkowy, miętowy. Najlepiej zadziałają, gdy będziemy je podgrzewać w specjalnym kominie ze świeczką;
  • zioła odstraszające muchy ustawione na parapecie: bazylia, tymianek, rozmaryn oraz lawenda;
  • płytki na owady podłączane do prądu - są skuteczne, ale mogą działać drażniąco na alergików czy małe dzieci, więc trzeba uważać z ich stosowaniem;
  • ocet jabłkowy - muchy bardzo nie lubią zapachu octu;
  • mieszanka mąki kukurydzianej i miodu - wylej ją na spodki lub do małych miseczek. Zwabi muchy i nie pozwoli im się już wydostać;
  • mieszanka wody i mydła w płynie lub octu - przelej ją do spryskiwacza i pryśnij w miejscu, gdzie zbiera się dużo much - powinny paść od razu;
  • woda nalana do woreczka foliowego - będzie odbijać promienie słoneczne, co skutecznie odstraszy muchy.

Jeśli populacja much niebezpiecznie się rozmnoży w naszym domu, można też sięgnąć po mocniejsze środki, takie jak:

  • lampy owadobójcze emitujące światło ultrafioletowe - można je powiesić na balkonie czy tarasie;
  • pułapki na muchy, które zwabiają te owady i niszczą je.
Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady

Komar, meszka, osa czy kleszcz? Sprawdź, czy rozpoznasz ślady po ugryzieniach

Pytanie 1 z 6
To ślad po ugryzieniu:
Komar