Kątnik domowy - czy gryzie? Jak się go pozbyć?

2020-08-04 16:37

Kątnik domowy to jeden z najczęściej spotykanych w naszych domach pająków. Ma dość duży tułów i długie, masywne odnóża pokryte włoskami, a do tego potrafi się bardzo szybko poruszać, co wzbudza lęk w wielu z nas. Czy powinniśmy bać się kątnika domowego, czy może nas ugryźć? Jak się go pozbyć z domu?

Kątnik domowy to gatunek pająka z rodziny lejkowcowatych. Na pewno każdy z nas widział go choć raz w życiu. Chętnie zamieszkuje bowiem nasze domy, ale zdecydowanie unika ludzi.

W naszym kraju jest kilka gatunków kątników, najczęściej występujące w naszym otoczeniu to:

  • kątnik domowy większy (Eratigena atrica) - ma odwłok o długości 10-18 mm, a rozpiętość jego odnóży może dochodzić nawet do 10 cm, co sprawia, że każdy może się go przestraszyć.
  • kątnik domowy mniejszy (Tegenaria domestica) - jest nieco mniejszy od swojego kuzyna, ma odwłok długości 10-12 mm i rozpiętość odnóży rzędu 8 cm.

Nazwa "kątnik domowy" nie jest przypadkowa. Pająk ten upodobał sobie bowiem właśnie kąty w naszych domach czy ogrodach ze względu na specyficzną sieć, którą buduje. Ma ona kształt lejka, w którym pająk chowa się, czekając na swą ofiarę. Sieć kątnika domowego jest nietypowa również z innego powodu - nie jest lepka jak sieci innych pająków i składa się z kilku warstw, w których ofiara po prostu się zapada i zaplątuje.

Spis treści

  1. Kątnik domowy - jak wygląda?
  2. Kątnik domowy - gdzie występuje?
  3. Kątnik domowy - czym się żywi?
  4. Kątnik domowy - czy gryzie?
  5. Ugryzienie kątnika domowego
  6. Kątnik domowy - jak się go pozbyć z domu?

Kątnik domowy - jak wygląda?

Po czym poznać kątnika domowego? Przede wszystkim po specyficznym niejednorodnym ubarwieniu. Pająk ten jest z reguły brązowy, ale jego grzbiet (zwany fachowo karapaksem) i odwłok mogą być pokryte jaśniejszymi postrzępionymi wzorkami przypominającymi nieco kółka lub trójkąty.

Uwagę zwracają również włoski, które pokrywają całe ciało kątnika. Są mu bardzo potrzebne, gdyż dzięki nim pająk wyczuwa wszelkie drgania i ruch powietrza, co pozwala mu szybko zlokalizować swoją ofiarę.  

Kątnik posiada też szczękoczułki, które pomagają mu walczyć z przeciwnikiem, a następnie rozerwać go na strzępy, i aparat gębowy zawierający od 9 do 12 zębów.

Kątnik domowy - gdzie występuje?

Kątnik domowy jest zaliczany do zwierząt synantropijnych, co oznacza, że żyje blisko siedzib ludzkich. W naturze mógłby oczywiście żyć sobie w ogrodzie, ale zdecydowanie częściej wybiera domowe zacisze, w którym nie ma tak wielu wrogów jak na zewnątrz (w ogrodzie może paść łupem wielu gatunków ptaków, w domu zagraża mu jedynie człowiek).

Kątnik domowy lubi ciemne i zaciszne miejsca, nie cierpi jasnego światła. Prowadzi nocny tryb życia, dlatego pojedyncze osobniki możemy zaobserwować przypadkiem, gdy nie zdążą się schować. Gdy nagle zapalimy lampkę, oślepione światłem zamierają najczęściej z przerażenia, stając się dla człowieka łatwym celem. Słyną też z dużej zwinności i szybkości.

Najczęściej kątnika domowego można spotkać w kwietnikach, kompostownikach, a także wszelkich szczelinach w naszym domu, gdzie może w spokoju uwić swą lejkowatą sieć: w piwnicach, spiżarniach, na strychach, za meblami.

Kątnik domowy - czym się żywi?

Kątniki domowe są naszymi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o zwalczanie domowych szkodników. Ich przysmakiem są bowiem:

Dzięki swojej zwinności i szybkości są przy tym bardzo skuteczne. Potrafią zauważalnie zredukować liczbę zamieszkujących nasz dom owadów biegających.

Z tego względu warto spojrzeć na kątnika łaskawszym okiem i gdy go następnym razem spotkamy - pozwólmy mu spokojnie uciec i zaszyć się w bezpiecznym miejscu, z którego będzie dla nas wyjadał innych nieproszonych gości. 

Czytaj też: 

Kątnik domowy - czy gryzie?

Kątnik jest pająkiem o łagodnym usposobieniu, zdecydowanie unikającym ludzi. Jeśli jednak zostanie przyciśnięty gołą ręką, a czuje się mocno zagrożony, potrafi ugryźć człowieka.

Na szczęście takie ugryzienia zdarzają się niezwykle rzadko, a jego jad jest dla nas całkowicie niegroźny. Co więcej, nie każdy osobnik ma aż tak silne szczękoczułki, by przegryźć ludzką skórę. Udaje się to jedynie bardzo dużym osobnikom.

Czytaj też:

Ugryzienie kątnika domowego

Ślad po ugryzieniu kątnika domowego wygląda jak po ugryzieniu komara. Na skórze nie widać dwóch punkcików jak w przypadku innych pająków, gdyż zęby kątnika są zbyt małe i zlewają się w jeden punkt.

Ugryzienie kątnika może się objawiać krótkotrwałym bólem i miejscowym swędzeniem, nie zagraża jednak naszemu zdrowiu. Nieco gorzej ukąszenie kątnika mogą znieść alergicy, u których może wystąpić reakcja uczuleniowa, ale zwykle niegroźna.

Kątnik domowy - jak się go pozbyć z domu?

Czy warto pozbywać się kątnika z domu? Jest na tyle pożytecznym i nierzucającym się w oczy pająkiem, że nie jest to wskazane. A jeśli już bardzo boimy się pająków, zamiast go zabijać kapciem, lepiej zgarnąć go delikatnie do szklanki i wynieść do ogrodu.

Czytaj też:

Komar, meszka, osa czy kleszcz? Sprawdź, czy rozpoznasz ślady po ugryzieniach

Pytanie 1 z 6
To ślad po ugryzieniu:
Komar
Choroby przenoszone przez zwierzęta