Afrykańskie kleszcze - jak wyglądają? Jakie choroby przenoszą?

2020-04-21 10:44

Afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma są coraz bliżej Polski. Ich obecność odnotowano już w Niemczech. Naukowcy przed nimi ostrzegają - afrykańskie kleszcze mogą przenosić groźne - egzotyczne dla nas - choroby, Sprawdź, jak wyglądają afrykańskie kleszcze i co może nam grozić po ukąszeniu przez afrykańskiego kleszcza.

Afrykańskie kleszcze w Polsce - jak wyglądają? Jakie choroby przenoszą?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Afrykańskie kleszcze - gdzie występują?
  2. Afrykańskie kleszcze - jak wyglądają?
  3. Afrykańskie kleszcze - jakie choroby mogą przenosić?
  4. Afrykańskie kleszcze [wideo]

Afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma to pajęczaki, które budzą przerażenie, nie tylko z powodu swoich rozmiarów (są kilka razy większe niż kleszcze występujące w naszej strefie klimatycznej). Kleszcze afrykańskie mogą przenosić wiele groźnych chorób, także tych, których powikłaniami są osłabienie funkcji nerek czy zapalenie wątroby.

Afrykańskie kleszcze - gdzie występują?

Afrykańskie kleszcze zasiedlają Afrykę Północną, Azję Zachodnią i południe Europy (bytują głównie na stepach, sawannach i w zakrzewieniach), ale z ptakami wędrownymi bywają zawlekane dalej na północ i południe.

Kleszcze te regularnie dostają się poza swój naturalny zasięg występowania. W 2007 roku w Holandii znaleziono jednego dorosłego osobnika żerującego na koniu. W 2012 roku na Węgrzech znaleziono dwa samce, którzy na żywicieli wybrali sobie krowy, a w grudniu 2015 roku w Niemczech (Nadrenii-Palatynacie) znaleziono jednego samca, który pasożytował na koniu¹.

W 2019 roku afrykańskie kleszcze ponownie dotarły do Niemiec. Jak podaje niemiecki portal Deutsche Welle², specjaliści z Uniwersytetu w Hohenheim i Instytutu Mikrobiologii Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium zarejestrowali w tym roku w sumie siedem okazów z rodzaju Hyalomma - w Dolnej Saksonii i Hesji.

Afrykańskie kleszcze znalezione w 2019 roku należą do gatunku Hyalomma marginatum (kleszcz wędrowny) i Hyalomma rufipes² (jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem Hyalomma w Afryce)¹. Wszystkie kleszcze znaleziono na zwierzętach gospodarskich, głównie koniach (osobniki dorosłe żerują na dużych ssakach, zwłaszcza kopytnych - bydło, kozy, owce i konie)¹.

Specjaliści przypuszczają, że kleszcze dotarły do Niemiec w niedojrzałej postaci (larwy, nimfy)². Z powodu łagodnych warunków pogodowych, miały wystarczająco dużo czasu, aby rozwinąć się w dorosłe osobniki. Dopiero wtedy zaatakowały.

Jednak kleszcze z rodzaju Hyalomma mogą się przedostać z jednego kontynentu na drugi także wraz z importowanymi zwierzętami gospodarczymi, a nawet z człowiekiem. Jedyny taki przypadek odnotowano w 2015 roku - samiec kleszcza H. truncatum dostał się do Stanów Zjednoczonych wraz z fotografem powracającym z wyprawy do Etiopii¹.

Naukowcy obawiają się, że kleszcze mogą na stałe osiedlić się w naszej części Europy. Wszystkiemu winne jest ocieplenie się klimatu, a co za tym idzie - suche i gorące lato.

Afrykańskie kleszcze - jak wyglądają?

Kleszcze Hyalomma osiągają nawet 5 cm długości i ponad 3 cm szerokości w związku z tym są znacznie większe niż dobrze nam znane kleszcze. Można je rozpoznać nie tylko po ich dużych rozmiarach, lecz także rozłożonych, prążkowanych odnóżach - mają paski w kolorze kości słoniowej. Kleszcze te mają ubarwienie od rudobrązowego do prawie czarnego.

Stadia młodociane są aktywne od czerwca do października, ze szczytem w lipcu–sierpniu, a ich okres żerowania trwa 2–3 tygodnie.

Afrykańskie kleszcze w Polsce - jak wyglądają? Jakie choroby przenoszą?
Autor: Getty Images

Afrykańskie kleszcze - jakie choroby mogą przenosić?

Kleszcze z rodzaju Hyalomma mogą przenosić wirusy i bakterie mogące powodować u ludzi choroby, takie jak¹

Niektórzy autorzy przypuszczają, że ukąszenie przez kleszcza z rodzaju Hyalomma może doprowadzić do paraliżu twarzy

Wiadomo również, że kleszcze te mogą przenosić riteksje (Rickettsia aeschlimannii, Rickettsia conorii) oraz patogen Babesia occultans, który należy do tej samej rodziny co patorgen Babesia microti, wywołujący babeszjozę u ludzi.

CZYTAJ TEŻ:

Afrykańskie kleszcze [wideo]

Źródło: Youtube.com/Shrikant Kelkar

Jak zapobiegać, rozpoznawać i leczyć … poradnik o Boreliozie już w sprzedaży!
Borelioza

Autor: materiały prasowe

Czy to już epidemia?

Niektórzy lekarze twierdzą, że tak, ale nazywają ją epidemią po cichu, ponieważ oficjalnie nikt nie chce tego przyznać. Zachorowań na boreliozę przybywa lawinowo. Na całym świecie w ciągu ostatnich ponad 20 lat liczba przypadków zwiększyła się średnio o kilkaset procent, choć niewykluczone, że ich odsetek może być o wiele wyższy, ponieważ część nie jest zgłaszana lub diagnozowana właściwie.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.