Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają?

2017-06-08 8:18 Monika Majewska

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie zwykle są objawem jednej z infekcji: grzybiczej, wirusowej lub bakteryjnej. Niektóre z nich są bardzo groźne, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do bezpłodności czy raka prącia. Dlatego po pojawieniu się tego typu objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Co jeszcze oznaczają zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie?

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie mogą się pojawić po zastosowaniu nowego kosmetyku do higieny intymnej lub prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym. Jednak zwykle wskazują na jedną z infekcji: grzybiczą, bakteryjną lub wirusową. Nie należy ich lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do bezpłodności (na skutek obniżenia żywotności plemników), przerostu gruczołu prostaty, a nawet do raka penisa. W związku z tym po pojawieniu się niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i do czasu wyleczenia powstrzymać się od kontaktów seksualnych.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - kosmetyki

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie mogą pojawić się po zastosowaniu nowego kosmetyku do higieny intymnej. Wówczas objawy te są wynikiem nadwrażliwości na któryś ze składników preparatu.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - prezerwatywy

Użycie prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym także może być przyczyną przykrych dolegliwości. Środek ten może powodować podrażnienia i uczulenia nie tylko u mężczyzny, lecz także u jego partnerki.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - grzybica penisa

Grzybica penisa objawia się zaczerwienieniem członka oraz śluzówki żołędzi i napletka. Pojawia się także uczucie swędzenia i pieczenia. Zaniepokoić powinien również nieprzyjemny zapach wydzielin (preejakulatu i ejakulatu) oraz ból podczas ejakulacji. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem tego rodzaju infekcji jest biały nalot na członku.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - wirus opryszczki

Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez wirusa opryszczki herpes simplex virus (HSV). Opryszczka u mężczyzn rozwija się nie tylko na żołędzi i trzonie penisa, ale także odbycie, pośladkach udach. Zmianom tym towarzyszy uczucie swędzenia i pieczenia oraz ból podczas oddawania moczu. Następnie pojawiają się zaczerwienienia, a potem małe pęcherzyki, które po pęknięciu tworzą niewielkie bolesne rany, owrzodzenia. Po kilku tygodniach zmiany te goją się, pozostawiając niewielkie blizny. Objawami współtowarzyszącymi mogą być gorączka, bóle głowy i brzucha.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - wirus HPV (brodawczaka ludzkiego)

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) doprowadza do pojawienia się dokuczliwych objawów u tych mężczyzn, których system immunologiczny jest osłabiony. Wówczas dochodzi do rozwoju tzw. kłykcin kończystych, czyli płaskich lub wypukłych brodawek na penisie (najczęściej na żołędzi pod napletkiem i w środkowej części penisa), na mosznie, w pachwinach i w okolicy odbytu, a nawet wewnątrz cewki moczowej.

Ważne

Wirus HPV może doprowadzić do rozwoju raka prącia

Wirus HPV  u mężczyzn może doprowadzić do rozwoju stanów przedrakowych (grudkowatość bowenoidalna, choroba Bowena), a w przypadku długotrwałej infekcji, która trwa kilka miesięcy, a nawet lat, do powstania raka prącia i odbytu.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - kiła

Objawy kiły pojawiają się 3 tygodnie po zakażeniu. Wówczas na penisie pojawia się niebolesna, niekrwawiąca, ale trudno gojąca się rana, z której sączy się bezbarwna wydzielina. Nazywa się ona wrzodem twardym. Następnie w pachwinach lub na szyi wyczuwalne jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych. Po upływie 2-6 tygodni dochodzi do samoistnego wygojenia się zmiany. Nie oznacza to jednak koniec infekcji. Po ok. 9 tygodniach od zakażenia w okolicy narządów płciowych pojawiają się narośla pokryte bardzo zakaźną wydzieliną (tzw. kłykciny płaskie). Objawami współtowarzyszącymi mogą być gorączka, osłabienie, spadek masy ciała, ból gardła i ból głowy.

Ważne

Nieleczona kiła może doprowadzić do uszkodzenia narządów

Nieleczona kiła może dać odległe powikłania w postaci tętniaka aorty, chorób psychicznych, osłabienia mięśni uniemożliwiającego chodzenie. Obecna w organizmie bakteria dotyka przede wszystkim układ krążenia oraz układ nerwowy.

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - rzeżączka

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, której przyczyną jest bakteria o nazwie dwoinka rzeżączki. Po ok. 3-5 dniach od je wtargnięcia do organizmu pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej, któremu towarzyszą silne pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu. Pierwsza oddana porcja moczu zwykle jest mętna.

Powikłaniem rzeżączki może być:

 • stulejka, czyli niemożność odprowadzenia napletka;
 • załupek, czyli niemożność sprowadzenia napletka z powrotem po jego wcześniejszym odprowadzeniu. Taki stan, nieleczony, może doprowadzić nawet do martwicy żołędzi;
 • rzeżączkowe zapalenie najądrza objawia się tkliwością, obrzękiem i stwardnieniem najądrza które, nieleczone, może doprowadzić do bezpłodności;#mce_temp_url#
 • rzeżączkowe zapalenie gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych daje objawy krwawienia z cewki podczas oddawania stolca i bólu promieniującego w kierunku krzyża;

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - prosaki

Białe krostki na penisie, które nie powodują bólu ani żadnych innych dolegliwości, zwykle wskazują na prosaki. Są to niewielkie, położone powierzchniowo torbiele naskórkowe, które zwykle występują bardzo licznie. Prosaki powstają w wyniku zahamowania wydzielania łoju, którego przyczyną jest nadmierne rogowacenie ujścia mieszka włosowego. Prosaki na penisie są niegroźne i nie wymagają leczenia. Jednak nie należy ich samodzielnie usuwać, ponieważ ich rozerwanie grozi zakażeniem.

  Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - inne przyczyny

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   nocomment
   |

   kto to pisał? gorszych bzdur już dawno nie czytałem... brak słów, ciemnogród. Polecam autorce doczytać książki naukowe o chorobach wenerycznych!

   Seba87
   |

   Mam 30 lat. Piszę z podobnym problemem, który mam już od połowy poprzedniego roku. Mianowicie zaczęło się od dziwnych pieczących plam na penisie, nastepnie pod napletkiem i na żołędziu. Stosowałem clatrimazolum i przeszło. Miesiać temu znów pojawił sie problem. Stosowałem tą samą maść i podczas kąpieli stosowałem żel intymny dla mężczyzn *oni.sh* w czarnej tubie. Problem zniknął na krótko, bo na około tygodnia. Potem zaczęła mi się wysuszać skóra na napletku, która powodwała utrudnienie przy sciąganiu napletka podczas toalety. Smarowałem znów clatrimazolum, skóra nie jest już sucha, ale za to pojawiły się duże czerwone plamy na żołędziu. W kilku miejscach widzę pęknięcia napletka od wewnętrznej strony, także na wędzidełku widzę male pęknięcie. Szczypie mnie to, zwłaszcza podczas mycia i podczas oddawania moczu. Chcę zwrócić uwagę że dbam bardzo o higienę, dwa razy dziennie biorę prysznic, codziennie zmieniam bieliznę. Moje potrzeby seksualne są duże, i nawet nie jestem teraz mieć żadnego stosunku seksualnego, choć nie ukrywam że popęd jest silniejszy ode mnie, i w efekcie kończy się na filmie pornograficznym i ręcznym. Zauważyłem że najgorzej jest właśnie podczas wzwodu, napletek z trudem schodzi, i kiedy już z trudem zejdzie, to jest sciska on penisa pod żołędziem. Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić.

   Asek
   |

   do którego lekarza się wybrałeś hazard? dermatologa czy urologa?

   hy
   |

   Ciekawe

   hazard
   |

   Też mam taką nieszczęsną przypadłość, ostatnio mi się to pojawiło. Miałem sporo partnerek seksualnych, przez ostatni rok dokładnie 9. Były to dziewczyny z reguły w wieku 22-26 lat (nie prostytutki) a załatwiła mnie tym najmłodsza 18 latka :P U mnie niczym szczególnym sie to nie objawiało, poprostu były zaczerwienienia i nie fajnie to wyglądało, ale ani nie piekło ani nie swędziało. Na początku kupiłem maść clotrimazolum czy coś takiego, smarowałem i zalewałem spirytusem salicynowym i te plamki wyrażnie blakły, problem pojawiał sie i znikał i tak na okrągo przez jakieś 3 tygodnie wiec wybrałem sie do lekarza. Stwierdził u mnie że to zapalenie typu "balanitis" i przepisał tabletki fluocast i masć coś na "h" nie pamietam nazwy. po 3 dniach kuracji zostało może 20% tego co miałem a wiec efekty są dobre i myśle że za kilka dni znikinie.

   Jasio69
   |

   mam ten problem pomocy

   Mateusz2002
   |

   Mam 14 lat i 2 dni temu 31.05.2016 zobaczyłem na swoim prąciu obrzęk gdy zdiołem skure to na napletku zauważyłem czerwone plamki i skura ktora otaczala napletek była czerwona i mocno pomarszczona zaczolem brac antybiotyk niedawno i robiliśmy test w szkole i 5 osob nie zmnialo bielizny w tym ja czy to.ma jakiś związek????

   olo
   |

   Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - głupota lekarska przepisywanie maści sterydowych, protopicu, które powodują rumień trądzik naczyniowy