Rak piersi u mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

2020-10-08 14:12

Rak piersi u mężczyzn zwykle kończy się śmiercią chorego. Wszystko dlatego, że nowotwór jest zbyt późno rozpoznawany. Większość mężczyzn sądzi, że rak piersi dotyczy tylko kobiet i lekceważy wczesne objawy rozwoju nowotworu. Jakie są przyczyny i objawy raka piersi u mężczyzn? Jak przebiega leczenie? Jakie są rokowania?

Rak piersi u mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
Autor: Thinkstockphotos.com Rak piersi u mężczyzn zwykle kończy się śmiercią chorego. Jakie są  przyczyny i objawy raka piersi u mężczyzn? Jak przebiega leczenie ? Jakie są  rokowania ?

Rak piersi u mężczyzn zwykle doprowadza do śmierci chorego. Panowie sądzą, że tego typu nowotwór dotyka tylko kobiet, dlatego lekceważą wczesne objawy choroby. W konsekwencji do rozpoznania raka piersi u mężczyzn dochodzi zwykle w zaawansowanym stadium choroby, czyli wtedy, kiedy nowotwór jest trudniejszy do leczenia i daje gorsze rokowania. Na późną diagnozę ma również wpływ brak profilaktyki tego nowotworu u mężczyzn oraz niewielka wiedza na jego temat. Rak piersi u mężczyzn to tylko jeden procent przypadków chorób nowotworowych, dlatego nie poświęca się uwagi temu schorzeniu i nie przeprowadza potrzebnych badań naukowych.

Co roku raka piersi diagnozuje się u około 100 mężczyzn (najczęściej między 50. a 70. rokiem życia), z czego 50 proc. umiera. Dla porównania - rocznie ten nowotwór rozpoznaje się u około 16 tysięcy kobiet, z czego 5 tys. umiera. Oznacza to, że śmiertelność mężczyzn z powodu raka piersi jest znacząco wyższa niż u kobiet.

Żyję z rakiem piersi: "Moment załamania przychodzi, kiedy leczenie się kończy"

Spis treści

  1. Rak piersi u mężczyzn - objawy
  2. Rak piersi u mężczyzn - przyczyny i czynniki ryzyka
  3. Rak piersi u mężczyzn - diagnostyka
  4. Rak piersi u mężczyzn - leczenie
  5. Rak piersi u mężczyzn - rokowania
  6. Rak piersi u mężczyzn - powikłania
  7. Rak piersi u mężczyzn - profilaktyka

Rak piersi u mężczyzn - objawy

Objawy, które powinny skłonić mężczyznę do jak najszybszej wizyty u lekarza, to:

  • guzek lub guzki (zwykle niebolesne, twarde i nieruchome) w obrębie piersi bądź w dole pachowym
  • zmiana rozmiaru i kształtu piersi (powiększenie jednej z piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej) lub wyglądu skóry piersi
  • zmiany wyglądu sutka
  • wyciek z sutka
  • poszerzenie żył na klatce piersiowej lub owrzodzenie

Rak piersi u mężczyzn a ginekomastia

Powiększenie piersi lub zaburzenia symetrii klatki piersiowej nie zawsze muszą wskazywać na ten nowotwór. W takich przypadkach można podejrzewać ginekomastię - chorobę, której przyczyną jest zwiększona ilość estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego) lub zmniejszona ilość androgenu (hormonu męskiego) we krwi. Na szczęście nie jest ona zagrożeniem dla zdrowia.

Rak piersi u mężczyzn - przyczyny i czynniki ryzyka

Rak piersi u mężczyzn najczęściej jest wynikiem działania estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Gdy ich poziom w organizmie wzrasta kosztem obniżającego się stężenia testosteronu, zwiększa się ryzyko rozwoju nowotworu. To wyjaśnia, dlaczego raka piersi najczęściej diagnozuje się u panów między 50. a 70. rokiem życia, kiedy poziom męskich hormonów płciowych obniża się.

Jednak rak piersi może pojawić się również u młodych mężczyzn. Do rozwoju nowotworu może się przyczynić np. uraz jąder, który może doprowadzić do nadmiaru estrogenów w organizmie. Znane są także przypadki zachorowań na raka piersi u mężczyzn pracujących w przemyśle kosmetycznym, gdzie są oni narażeni na kontakt z kremami zawierającymi estrogeny. Także marskość wątroby, która prowadzi do podniesienia poziomu estrogenów, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi u mężczyzn.

Rak piersi u mężczyzn może być również dziedziczny. Jeśli więc ktoś z rodziny chorował na raka piersi (zwłaszcza przed 50. rokiem życia), ryzyko zachorowania wzrasta. Genetycznie uwarunkowana postać raka piersi u mężczyzn najczęściej ma związek z obecnością mutacji w obrębie genu BRCA1 i BRCA2.

W grupie ryzyka znajdują się również mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu, cierpią na otyłość lub choroby wpływające na stężenie testosteronu i estrogenu we krwi (np. zespół Klinefeltera). Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta także w przypadku narażenia na promieniowanie jonizujące (np. radioterapia).

Rak piersi u mężczyzn - diagnostyka

W przypadku podejrzenia raka piersi, lekarz kieruje pacjenta na USG piersi (badanie pokazuje zmiany w tkance piersi) oraz ewentualnie na biopsję, podczas której za pomocą cienkiej igły pobiera się komórki piersi lub płyn z torbieli do badania mikroskopowego.

Rak piersi u mężczyzn - leczenie

Leczenia raka piersi u mężczyzn jest analogiczne do tego u kobiet i zależy od stopnia zaawansowania raka w momencie jego rozpoznania.

Zwykle wykonuje się mastektomię (usunięcie całej piersi). Usunięcie samego guza (z postawieniem piersi) zwykle nie jest możliwe, ponieważ tkanki w piersi jest mało, a nowotwór jest zwykle umiejscowiony w pobliżu sutka. Jeśli nowotwór się rozprzestrzenił, zwykle usuwa się także okoliczne węzły chłonne.

Po zabiegu lekarz decyduje, czy potrzebna jest dalsza terapia:

Konieczne może być także przyjmowanie tamoksifenu - leku, który hamuje wzrost nowotworu przez zablokowanie działania estrogenów.

Rak piersi u mężczyzn - rokowania

Rokowanie u mężczyzn chorych na raka piersi jest podobne jak u kobiet. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na wyleczenie i powrót do zdrowia.

Rak piersi u mężczyzn - powikłania

Rak piersi u mężczyzn może dać przerzuty do innych części ciała, m.in. do:

  • płuc
  • kości
  • wątroby
  • mózgu
  • podpachowych węzłów chłonnych

Rak piersi z przerzutami daje najmniejsze szanse na przeżycie.

Rak piersi u mężczyzn - profilaktyka

Najważniejsza jest dokładna obserwacja własnego ciała, czyli samobadanie piersi. Wygląda ono tak samo, jak u kobiet i polega na sprawdzeniu za pomocą puszków palców, czy w ścianie klatki piersiowej (okolicach sutków) i dołu pachowego nie ma żadnych niepokojących zmian.

SPRAWDŹ>> Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Zdrowy styl życia także ma wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka piersi u mężczyzn. Oznacza on rzucenie palenia, umiarkowane spożywanie alkoholu oraz niskotłuszczową dietę zawierającą więcej błonnika, warzyw i owoców. Pomocne jest również regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Przeczytaj również: