Które nowotwory można wyleczyć? Lista najlepiej rokujących nowotworów

Rak skóry wyleczalny jest prawie w 100%, a nowotwór trzonu macicy w 75%. Sprawdź, co to jest wskaźnik przeżyć i z którymi nowotworami można przeżyć wiele lat. Poniżej lista najlepiej rokujących nowotworów.

Rozwój medycyny i odpowiednio wczesna wykrywalność niektórych nowotworów wyraźnie zwiększyły wskaźniki przeżyć. Dla danego nowotworu określany jest zazwyczaj wskaźnik przeżyć 5-letnich, który wskazuje, jaki  procent osób żyje dłużej niż 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Informacja o wskaźniku przeżyć 5 lub 10-letnich nie oznacza wcale, że pacjenci nie żyją dłużej. Wynika to tylko z faktu, że badani chorzy przez tyle czasu byli obserwowani.

Według statystyk długość życia u 70% chorych na nowotwór wydłużyła się o 5 lat, w porównaniu do danych sprzed 20 lat. Czas ten zależy głównie od typu nowotworu.

Które nowotwory najłatwiej wyleczyć?

Posłuchaj o najlepiej rokujących nowotworach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Najlepiej rokujące nowotwory

Rak skóry – wyróżnia się dwa główne jego typy: raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego. Pierwszy nie daje przerzutów, a skuteczną metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Odsetek przeżyć 5-letnich sięga tu 100 proc. Rak kolczystokomórkowy rzadko daje przerzuty odległe, a odsetek przeżyć 5-letnich wynosi ok. 90 proc.

Rak tarczycy jest najczęstszym nowotworem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odsetek 5-letnich przeżyć dla raków tarczycy ogółem w Polsce wynosi ok. 85 proc.

Rak jądra zwykle dotyka młodych mężczyzn. W ostatnich latach liczba zachorowań rośnie, ale skuteczność chemioterapii jest bardzo wysoka. Odsetek przeżyć 5-letnich dla Polski wynosi ok. 84 proc.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. W Polsce średni wskaźnik przeżyć 5-letnich wynosi 75 proc.

Rak trzonu macicy, zwany też rakiem endometrium, atakuje głównie kobiety w wieku pomenopauzalnym. Choroby nie wykrywa badanie cytologiczne. Konieczne jest badanie histopatologiczne materiału pobranego z jamy macicy. Odsetek przeżyć 5-letnich w Polsce nie odbiega od średniej europejskiej. W pierwszym stopniu zaawansowania 5 lat przeżywa 75 proc. pacjentek, w pozostałych stopniach zaawansowania odsetek ten spada do 60 proc.

Ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina) – do niedawna taka diagnoza była wyrokiem śmierci. Obecnie rak ten jest zaliczany do dobrze rokujących, ponieważ wraz z postępem chemioterapii i rozwojem nowych schematów leczenia stał się chorobą potencjalnie wyleczalną, a osoby, które przeżyły ponad 15 lat po leczeniu, umierają zwykle z innego powodu niż ziarnica. W Polsce odsetek przeżyć 5-letnich wynosi u kobiet ok. 78 proc., natomiast u mężczyzn ok. 72 proc. U pacjentów zdiagnozowanych w I i II stadium choroby odsetek ten sięga 95 proc.

Ostra białaczka limfoblastyczna – najliczniejszą grupę chorych stanowią osoby do 18. roku życia. Z danych za 2010 r. wynika, że dłużej niż 5 lat żyje 90 proc. pacjentów.

Z nowotworem można żyć długo i aktywnie

Szanse na wydłużenie życia chorych na nowotwory rosną z roku na rok, ponieważ coraz bardziej dostępne są terapie wycelowane bezpośrednio w komórki nowotworowe, a lekarze z coraz większą precyzją potrafią dobierać leczenie do indywidualnych potrzeb chorego. Nawet chorym, u których doszło do wznowy bądź przerzutów, można zaproponować kolejne leczenie. Oczywiście, niektórzy przegrywają, ale coraz więcej mamy przykładów, że z nowotworem można długo i aktywnie żyć.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Magda
|

Teoria o zakwaszeniu to pierdoly niepotwierdzone naukowo. Bzdura! Oczywiscie alkohol i papierosy to trucizny i nalezy ich unikac, ale to inna para kaloszy.

Maria
|

Już dawno DR Otto Warburg odkrył, że podstawową przyczyną powstawania komórek nowotworowych jest po prostu zakwaszenie organizmu i w ziązku z tym brak tlenu. Wiekszość osób spożywa zbyt dużo produktów zasadotwórczych takich jak: żywność fastfood, używki: kawa, herbata, alkohol, papierosy w związku z tym organizm ma tendencję do zakwaszenia. Organizm zakwaszony jest ubogi w tlen... Powinnismy spożywać jak najwięcej warzyw, szczególnie zielonych, które posiadają bardzo dużo chlorofilu roślinnego. Chlorofil roślinny jest najcenniejszą substancją, która znajduje się w warzywach. Chlorofil odkwasza organizm i dostarcza wielu witamin. Pomimo tego, że nie zostało udowodnione, że chlorofil leczy raka, to nie ulega wątpliwości, że skutecznie odkwasza organizm i dotlenia komórki, a jak zostało udowodnione przez Dr Otto Warburka - w środowisku dotlenionym, komórki nowotworowe się nie rozmnażają. P

1975
|

mam 42 lata miałem chłoniaka 4 stopnia żyje po leczeniu 25 lat

1975
|

mam 42 lata miałem chłoniaka 4 stopnia w wieku 15 lat w tym roku mineło 25 lat po zakończeniu leczenia mam się dobrze pozdrawiam lekarzy z Działdowskiej w Warszawie

IRKA
|

Tyle co sie dowiedziałam że mam raka piersi ,proszę o pokierowanie mnie jak się dostać do Kliniki w Niemczech do dr,Gordona .Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
.podam mail maniamalutka@poczta.fm lub tutaj na forum

Malina
|

Do Kasia: Habaicynę stosuje 1 tabletke dziennie, na razie czuje zdecydowaną poprawę więc nie zamierzam robić przerwy. Pozdrawiam :-)

kasia
|

Witam, jak stosujecie Habaicynę? Dla kogoś kto chce wzmocnić organizm i działać profilaktycznie antynowotworowo? Jedna kapsułka dziennie? Robicie jakieś przerwy np. co 3 miesiące 1 miesiąc przerwy? Słyszałam o dobroczynnym działaniu kapsaicyny i chciałabym spróbować Habaicynę ale nie wiem jak w moim przypadku ma wyglądać stosowanie??
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

klaudia
|

Witam wszystkich. Żałuje, że tak późno odkryłam kapsaicynę i dowiedziałam się o jej działaniu antynowotworowym. Polecam wszystkim poczytać. Gwarantuje, że nie będziecie mogli oderwać się od artykułów oraz badań. Polecam wprowadzić do codziennej diety Habaicynę (kapsaicyna w kapsułkach).

Pszczółka
|

Witam wszystkich, mój komentarz chyba się nie dodał więc napiszę jeszcze raz. Jestem w trakcie leczenia, zażywam Habaicynę od kilku mcy, wyniki są co raz lepsze i czuje się co raz mocniejsza, ale nie przerwałam oczywiście (i nikomu nie radzę!!!) leczenia konwencjonalnego więc nie wiadomo co wpłyneło na polepszenie mojego stanu. Uważam, że naturalne suplementy nie zaszkodzą i warto popróbować. Ja na razie nie zamierzam przerwać i już zakupiłam kolejne opakowanie. Pozdarwiam

MariaMagdalena
|

Pękła mi duża torbiel - usunęli lewy jajnik. Wyniki histopatalogiczne - ma ziarniszczaka. Mają mi usunąć prawy jajnik i macicę. Zrobiłam markery: CEA, CA 19.9, CA 125, HE4 - wyszły wyniki w normie.
Bardzo proszę mi wyjaśnić czy to możliwe a może ktoś popełnił błąd?