Zanik laktacji po odstawieniu dziecka od piersi [Porada eksperta]

2018-05-30 23:46 Barbara Grzechocińska

Jak długo może trwać zanik laktacji po odstawieniu dziecka od piersi? Odstawiłam córkę od piersi już miesiąc temu, bo mleka miałam coraz mniej (przy końcu już tylko 20-50 ml na dobę), karmiłam przez 5 miesięcy, z czego ostatni miesiąc było to karmienie mieszane, gdzie tego mleka modyfikowanego trzeba było podawać coraz więcej. Obecnie, miesiąc po odstawieniu, sporadycznie zdarza się na ubraniu plamka mleka o średnicy 1 cm, a przy naciśnięciu sutka pojawia się mikrokropelka. Chciałabym, żeby ta mikrolaktacja w końcu zaginęła. Czy stanie się tak samoistnie? Czy konieczne są jakieś środki farmakologiczne? Czy przyczyną nieginącej laktacji mogą być pieszczoty partnera w trakcie zbliżeń płciowych (ssanie piersi)? Czy powinnam mu tego zabronić?

Zdecydowanie, na laktację ma wpływ ssanie. Nie powinno się również wyciskać pokarmu z piersi. Czas, w którym całkowicie przestanie być produkowany pokarm, jest nie do ustalenia. Radzę skonsultować się z lekarzem prowadzącym i powiedzieć o problemie. Lekarz pomoże zahamować laktację.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE