Zakażenie Toxoplasma gondii a ciąża [Porada eksperta]

2013-04-05 0:46 Barbara Grzechocińska

Jestem w 19 tygodniu ciąży i mam wykrytą toksoplazmozę, kończę kurację lekiem Rovamycine 3mln - lek biorę 40 dni, po 2 tabletki dziennie. Chciałabym się dowiedzieć, jakie komplikacje może mieć dziecko po przyjściu na świat? Jest to moja druga ciąża i przebiega prawidłowo. Bardzo się boję o dziecko

Zakażenie toksoplazmozą u matki ma bardzo różny wpływ na płód. Przede wszystkim powinna Pani wiedzieć, że drobnoustrój, nawet w przypadku braku leczenia, nie daje w 100% zakażenia płodu. Jeśli jednak do takiego zakażenia dojdzie, możliwości uszkodzeń są bardzo różne, od obumarcia zarodka do wad ośrodkowego układu nerwowego, wad serca, uszkodzenia słuchu i wzroku. Wiele z nich można rozpoznać w badaniu USG, ale nie wszystkie. Leczenie toksoplazmozy w ciąży zapobiega powstawaniu wszystkich tych nieprawidłowości, a przynajmniej znacznie zmniejsza ryzyko ich pojawienia się i ciężkość.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE