Wysoki testosteron [Porada eksperta]

2013-04-08 12:10 Barbara Grzechocińska

Mam zespół policystycznych jajników. Ostatnio robiłam testosteron i wyszedł mi wysoki poziom. Rozpoczęłam leczenie. Mam nieregularne cykle, hirsutyzm, cykle bezowulacyjne. Staram się o dziecko. Czy jest szansa, że zajdę w ciążę, że urodzę zdrowe dziecko (słyszałam, że wysoki testosteron może wpłynąć na rozwój dziecka)? Mam nadwagę - czy to ona może wpływać na poziom testosteronu?

Wymienione przez Panią leki nie mają wpływu na poziom testosteronu. Otyłość ma wpływ, bo testosteron jest też syntetyzowany w tkance tłuszczowej. Na podstawie tego, co Pani napisała jest szansa na zajście w ciążę. Co oczywiście nie wyklucza tego, że współistnieją inne powody kłopotów z zajściem w ciążę. To nieprawda, że podwyższony poziom testosteronu u matki jest przyczyną zaburzeń u płodu. Radzę zgłosić się w ośrodku zajmującym się diagnostyka i leczeniem niepłodności.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE