Wyniki USG dopochwowego - co oznaczają? [Porada eksperta]
Mam 20 lat. Kilka miesięcy temu (dokładnie 27 maja) miałam cystę krwotoczną na prawym jajniku. Lekarka przepisała mi tabletki antykoncepcyjne Daylette (dodam, że bez żadnych badań). Wtedy moje wyniki z badania USG dopochwowego wyglądały tak: p/v trzon macicy niebolesny, przydatki lewe niebolesne, bolesność w rzucie prawych pogrubiałych przydatków, USG T v trzon macicy o wym. 35x456x50 mm, myometrium jednorodne, endometrium szer. 6mm, jajnik lewy bez zmian, w prawym ciałko krwotoczne 34x27 mm. Po jakimś czasie nabawiłam się najprawdopodobniej zapalenia grzybicznego pochwy czego nie jestem pewna, bo również nie zrobiono mi badań. Dostałam jakąś maść dopochwową i tabletki, dla partnera też. Ale jakoś nie odczułam, aby mi to pomogło. Dodam, że od samego początku jak wykryto u mnie tę cystę czułam non stop parcie na pęcherz (a był i jest zdrowy, bo robiłam badania). Dzisiaj (19 grudnia) byłam u pani ginekolog i zrobiono mi kolejne badanie, USG dopochwowe. Wyniki są takie: w/w erytroplakia, p/v trzon macicy, przydatki b. zmian, trzon macicy przodozgięty jednorodny o wym. AP-33mm, dł. 46mm, endometrium jednorodne szer. 3,8 mm. Jajnik prawy - 22x11, w jego otoczeniu widoczna struktura torbielowata o wym. 20x9mm, mogąca odpowiadać sctosipinx (pęcherzyki o śred. 9, 6 i 4 mm). Jajnik lewy - 24x18 mm, prawidłowej budowy. Dodam, że mam krwawienia miedzy okresami (cały czas biorę tabletki Daylette), bóle podbrzusza, bóle podczas stosunku i krwawienia, niekiedy w czasie stosunku lub po. Pani doktor uznała, że wszystko jest dobrze i że należy zmienić tabletki, a potem zobaczymy. Zmieniła mi tabletki na Ovulastan, jeszcze ich nie brałam, bo mam skończyć to opakowanie Daylette i 1. dnia okresu zacząć te nowe tabletki. Chciałam zapytać, czy te wyniki badań naprawdę mówią o tym, że nic się nie dzieje, wszystko jest dobrze? Nie czuję się dobrze, czuję, jakby naprawdę mi coś było. Czy powinnam zmienić lekarkę?
Do tego, aby stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej nie potrzeba żadnych badań. Wystarczy badanie ginekologiczne i rozmowa z pacjentką o przebytych chorobach oraz o chorobach w rodzinie.
Najczęstszą przyczyną krwawień podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest działanie niekorzystne samego preparatu. Z tych powodów lekarz zmienił Pani preparat na inny, z nadzieją, że będzie lepiej przez Panią tolerowany.
Torbiel jajnika bardzo trudno jest odróżnić od wodniaka jajowodu (sactosalpinx). Torbiel jajnika podczas leczenia hormonalnego wchłonie się, wodniak jajowodu nie. Z tych powodów warto jest spróbować leczenia tabletkami antykoncepcyjnymi. Radzę szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich problemach i wątpliwościach, poprosić o wytłumaczenie tego, czego Pani nie rozumie i zapytać o plany terapeutyczne.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta