Wpadka przy zabezpieczeniu - skuteczność Escapelle [Porada eksperta]

2014-01-29 18:19 Barbara Grzechocińska

Kochałem się ze swoją dziewczyną podczas jej dni płodnych i nie zorientowałem się w porę, że pękła nam prezerwatywa (Durex "extra safe"). Natychmiast zgłosiliśmy się do ginekologa, który przyjął moją dziewczynę, przepisując jej tabletkę Escapelle. Zażyła tabletkę ok. 3 godzin po stosunku. W trakcie trwania sesji dowiem się czy będę ojcem, bo ona powinna dostać krwawienia właśnie 1 lutego. Oficjalne (ponoć) źródła podają rozbieżne informacje na temat skuteczności tej tabletki. Zwracam się do pani z uprzejmą prośbą o opinie na temat skuteczności tabletki w naszym przypadku, czy może nastąpić opóznienie/brak miesiączki? Od kiedy można zrobić badania lekarskie dające 100% pewność? 

Skuteczność Escapelle zależna jest między innymi od tego, kiedy tabletka została przyjęta i wynosi od 99 % do nawet 60%. Escapelle zawiera dość dużą dawkę hormonów i co jest oczywiste wpływa na wydzielanie hormonów endogennych. W zależności od momentu przyjęcia w stosunku do jajeczkowania może zarówno przyśpieszyć jak i opóźnić pojawienie się miesiączki. Najbardziej wiarygodnym badaniem rozpoznającym najwcześniej ciążę jest badanie stężenia hormonu betaHCG we krwi. Badanie należy przeprowadzić w terminie miesiączki, o ile się nie pojawi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE