Wada serca płodu a konieczność amniopunkcji [Porada eksperta]

2015-02-18 22:20 Barbara Grzechocińska

Mam 27 lat, jestem w 24. tygodniu ciąży. U mojego dziecka wykryto zwężenie łuku aorty oraz niewielki (milimetrowy) ubytek w przegrodzie międzykomorowej. Dotychczasowe badania prenatalne nieinwazyjne, które przeprowadza się w 12. tyg., były bez zarzutu, jednak z powodu wady serca skierowano mnie na amniopunkcję. Czy jest duże ryzyko wystąpienia wady genetycznej, oprócz wrodzonej wady serduszka?

Nie potrafię określić ryzyka. Na pewno jest większe niż gdyby nie stwierdzono wady serca. Zawsze, jeśli stwierdza się wadę serca płodu, poszukuje się innych wad i ocenia, czy nie ma wad genetycznych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE