Szczepionka HPV [Porada eksperta]

2013-03-04 16:51 Barbara Grzechocińska

Chciałabym poznać Pani zdanie na temat reklamowanej akcji zaszczepiania się przeciwko rakowi szyjki macicy. Akcja jest szeroko promowana w mediach. Nikt jednak nie mówi, kto może taką szczepionkę przyjąć i jak to zrobić.

Szczepionka jest stosowana w zapobieganiu wystąpienia dysplazji szyjki macicy, raka szyjki macicy, zmian dysplastycznych sromu oraz kłykcin związanych z zakażeniem wirusem HPV. Są 3 szczepienia 0, 2, 6 miesięcy, które chronią przed zakażeniem 4 typami wirusa HPV 6, 11, 16, 18. Badania kliniczne wskazują na wysoką skuteczność szczepionki, największą, gdy szczepi się dziewczęta pomiędzy 9 a 15 rokiem życia. Im kobieta starsza, tym szczepienie mniej skuteczne. Producent nie podaje jednak górnej granicy wieku. Szczepionka jest bardzo droga, ale godna polecenia. Informację na jej temat można uzyskać podczas wizyty u ginekologa. W internecie są zamieszczone adresy poradni, które szczepią.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grzegorz Wasiluk
|

Badania pokazują że szczepionka nie działa zupełnie, statystyki pokazują że nie wywiera JAKIEGOKOLWIEK wpływu na obniżenie zachorowalności na raka szyjki macicy , Fakt pojawienia sie po szczepionce przeciwciał przeciwko kilku szczepom HPV nie ma ŻADNEGO znaczenia dla zachorowalności na w/w nowotwór,

ta szczepionka nie działa ani trochę, w Australii od dawna masowo
używana i zachorowalność na raka szyjki macicy wzrosła a nie zmalała,
jest to potężny absurd aby się tym szczepić, wydając niemałe pieniądze, i
narażając się na niezwykle poważne skutki uboczne. Nazywanie
szczepionki na HPV szczepionka na raka jest kłamstwem, nikt nigdzie nie
udowodnił że ma jakikolwiek związek z redukcją zachorowalności na raka.
. Proszę przytoczyć konkretne wyniki wiarygodnych badań a nie opowiadać enigmatycznie o "wynikach badań klinicznych " , jakich niby? konkrety proszę !