Środki antykoncepcyjne a podwyższony enzym wątrobowy [Porada eksperta]

2014-06-24 21:49 Barbara Grzechocińska

Przez rok czasu stosowałam pigułki antykoncepcyjne Naraya. Lekarz ginekolog zlecił mi po tym czasie próby wątrobowe, z których wyszło, że mam podwyższony poziom enzymu wątrobowego (ALAT 68 IU/l). Zgodnie z zaleceniami lekarza odstawiłam tabletki i powtórzyłam badania po miesiącu. Powtórne badanie wykazało poziom enzymu w normie (22U/l). Od 5 miesięcy nie biorę tabletek i zastanawiam się, czy mogę do nich wrócić? Lekarz nie widzi przeciwwskazań, ja jednak mam wątpliwości. Uprzejmie proszę o udzielenie opinii na ten temat.

Tylko poważne choroby wątroby są przeciwwskazane do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE