Skuteczność tabletek antykoncpecyjnych a picie alkoholu [Porada eksperta]

2013-04-08 13:21 Barbara Grzechocińska

Czy alkohol ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne? Spotkałam się z wieloma opiniami na ten temat, jedni mówią, że ma, inni, że nie ma. Bardzo zmartwił mnie fakt, że może on powodować obniżenie skuteczności działania tabletek, ponieważ zdarzało i zdarza mi się czasami wypić coś, a tabletki przyjmuję już od około 4 lat i w ciążę nie zaszłam. Jak to jest z tym alkoholem i tabletkami? Jeśli rzeczywiście alkohol obniża działanie tabletek, to jak należy się dodatkowo zabezpieczać? Tylko w dniu "picia" czy przez jakiś okres po tym dniu? Kiedy skuteczność antykoncepcji będzie ponownie zachowana?

Wprawdzie nie oceniano skuteczności stosowania tabletek antykoncepcyjnych u alkoholiczek, ale w związku z tym, że oba produkty są metabolizowane przez wątrobę, można spodziewać się zarówno częstszego występowania powikłań, jak i mniejszej skuteczności. Natomiast alkohol spożywany w niewielkiej ilości nie powinien mieć większego pływu na skuteczność tabletek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE