Skaza krwotoczna a antykoncepcja hormonalna [Porada eksperta]

2017-04-22 21:57 Barbara Grzechocińska

Mam bardzo obfite i bolesne miesiączki. Mam skazę krwotoczną (wrodzony niedobór czynnika VII i X). Większość osób twierdzi, że zaburzenia krzepnięcia krwi są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej, natomiast w moim wypadku byłaby pomocna ze względu na obfite, niebezpieczne w mojej chorobie krwawienia. Czy jest możliwość przyjmowania środków antykoncepcyjnych ze względu na skazę krwotoczną?

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne zwiększają, a nie zmniejszają krzepnięcie. Poza tym zmniejszają długość i obfitość krwawień miesiączkowych. Jeśli nie ma przeciwwskazań, antykoncepcja hormonalna będzie dla Pani dobrą metodą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE