Silne krwawienie w ciąży a leki przeciwzakrzepowe [Porada eksperta]

2014-10-30 19:12 Barbara Grzechocińska

Ostatniego okresu dostałam 22.09.2014. Przygotowywałam się do in vitro. Miałam robione badanie HSG 30.09.2014. Dnia 06.10 miałam wizytę kontrolną przygotowującą do in vitro, ale pan doktor zalecił mi Ovitrelle, gdyż był widoczny pęcherzyk 20 mm w 15 dniu cyklu, a od dnia 9.10 Duphaston, Femibion oraz kontrola w między 1 a 3 dniem cyklu. 16.10.2014 dostałam plamienia, które rozpoczyna jak zwykle okres i umówiłam się na drugi dzień na wizytę, to był 2 dzień cyklu. Doktor zalecił Marvelon przez 21 dni i kontrolę 6.10 (jako przygotowanie do in vitro). 23.10 dziwnie się poczułam, zrobiłam test ciążowy, na którym było widać drugą bladą kreskę, a wynik z bety wyniósł 67 mIU/ml. 24.10 udałam się na wizytę, gdzie doktor stwierdził pęcherzyk ciążowy wielkości GS - 3 mm, zalecił kontrolę za 2 tygodnie oraz odstawienie Marvelonu i kontynuację Duphastonu 2x1. Dwa dni potem zaczęło się pojedyncze plamienie, bardzo jasnobrązowe i myślałam, że to może być po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Na następny dzień dostałam już lekko zabarwione krwią plamienie i od razu ustaliłam wizytę do doktora na drugi dzień, tj. na 28.10. W nocy zaczęłam trochę krwawić, a rano 28.10 krwawienie się nasiliło jak przy okresie. Na wizycie doktor stwierdził endometrium 8 mm, krwawienie o typie miesiączki, HCG z dnia 27.10.2014 wyniosło 568 i zalecono Acard 1x1, Fraxiparine 0,4 1x1, Duphaston 3x1. Pęcherzyk niewidoczny i kontrola 31.10 z HCG. Po lekach sytuacja nie zmieniła się, krwawię jakbym miała normalny okres, nawet spory, ale nie aż tak, że ciągle się ze mnie leje, tylko jak wstanę do toalety to od razu krew wylatuje. Zrobiłam dziś badanie HCG, które wyniosło 1167 mIU/ml. Czy możliwe, że straciłam bądź stracę ciążę? Na wizycie poprzedniej, jak zaczęłam krwawić doktor już nie widział pęcherzyka - czy to możliwe, że to za wcześnie? Wcześniej niby był pęcherzyk - czy przyrost HCG ma tu jakieś znaczenie? Mam jeszcze szansę, że ciąża się utrzyma? Czy możliwe jest takie mocne krwawienie w ciąży? Jak szybko może spadać i po jakim czasie od krwawienia może spaść HCG? Czy mogło już dojść do poronienia, a beta urosła? Bardzo proszę o odpowiedź

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie dotyczące rozwoju ciąży, ponieważ ocena jest możliwa wyłącznie na podstawie badania USG.

Krwawienie u Pani może być również wynikiem stosowania leków przeciwkrzepliwych: Acardu i Fraxiparyny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE