Przebarwienia po opalaniu a pigułki antykoncepcyjne [Porada eksperta]

2013-06-05 23:49 Barbara Grzechocińska

Mam 27 lat i od około 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne YAZ. Wcześniej brałam Microgynon. Od ostatnich dwóch sezonów letnich zauważyłam, że po opalaniu na twarzy pojawiają mi się przebarwienia. Dokładnie na policzkach i nad górną wargą. Przebarwienia przypominają plamy ostudowe. Pojawiają się po dużej ekspozycji na słońce, później stopniowo zanikają. Nie miałam żadnych inwazyjnych zabiegów na twarzy, które mogłyby się do tego przyczynić. Czy może to być efektem przyjmowania tabletek? Czy zmienić obecne tabletki na inne? W ulotce jest wspomniane, że czasami skutkiem ubocznym może być uczulenie na słońce. Dermatolog i kosmetyczka zasugerowały, że przebarwienie mogą mieć podłoże hormonalne.

Przebarwienia skóry pod wpływem słońca są typowymi powikłaniami stosowania antykoncepcji hormonalnej, wszystkich preparatów. Zmiana preparatu na inny nic nie da. Pozostaje wybór: albo zmienić metodę antykoncepcji albo nie opalać się.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE