Prawdopodobieństwo poronienia i urodzenia dziecka z wadami [Porada eksperta]

2017-01-18 18:32 Barbara Grzechocińska

Nie chcę w przyszłości zajść w ciążę, jako antykoncepcji używam prezerwatyw. W celu samopoznania i rozrywki wykonuję pomiary PTC za pomocą komputera cyklu Lady Comp, cykle są dwufazowe, trwają stosunkowo długo - w poprzednim miesiącu 36 dni, wcześniej 34 dni, wcześniej 30, 33, 30, 35, 30, 31, 31 td., nie odczuwam bóli menstruacyjnych, miesiączki trwają 5-6 dni, nie wydają się zbyt obfite. Jestem szczupłą osobą - BMI 17,7, w przeszłości miałam problemy z odżywianiem - nie miesiączkowałam przez ok. 3 lata.

Wyniki testów Lady Comp i Pani obserwacje wskazują na to, że jest pani płodna. Obecnie, oceniając tylko na podstawie tego, co pani napisała, ryzyko poronienia oraz ryzyko urodzenia chorego dziecka u Pani jest takie jak w ogólnej populacji. Ocenia się, że 10-20% wszystkich ciąż kończy się poronieniem oraz że odsetek dzieci z wadami wynosi 1-2% wszystkich urodzonych dzieci. To się może zmienić, jak będzie Pani starsza lub zachoruje na poważną chorobę ogólnoustrojową.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE