Powrót do antykoncepchi hormonalnej po zawale i zatorze płuca [Porada eksperta]

2015-11-24 20:53 Barbara Grzechocińska

Czy mogę stosować tabletki/plastry antykoncepcyjne, jeśli przeszłam zator i zawał płuca, spowodowany właśnie przez antykoncepcję? Co mogę stosować, by się zabezpieczyć, oprócz prezerwatyw?

Skoro przyczyną tak poważnych powikłań jak zator i zawał płuca było stosowanie antykoncepcji hormonalnej, to jak pani sobie wyobraża powrót do niej. Przecież ryzyko powtórzenia się powikłań jest ogromne. Dostępne metody antykoncepcyjne, oprócz prezerwatywy, to: wkładki antykoncepcyjne (o możliwości stosowania tej metody decyduje lekarz), metody naturalne (w aptece są środki ułatwiające ich stosowanie), prezerwatywa dla kobiet, kapturki naszyjkowe, dopochwowe środki chemiczne. O każdej z tych metod może pani przeczytać w internecie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE