polip szyjki macicy w ciąży a ujemne RH [Porada eksperta]

2013-04-06 17:56 Barbara Grzechocińska

Dzień dobry! Mam na imię Małgorzata. Obecnie jestem w 8 tyg. ciąży. Stwierdzono u mnie również polipa szyjki macicy. Polip lekko krwawi, ale nie codziennie. Wiem, że polip nie jest zagrożeniem dla dziecka, ale mam jeszcze problem z niezgodnością krwi, tzn. mąż ma RH plus, a ja RH ujemne. To może doprowadzić do konfliktu. Jest to moja druga ciąża. Pierwsza zakończyła się cesarką (dostałam zastrzyk z immunoglobuliną anty D), obecnie przy pierwszym krwawieniu polipa też dostałam zastrzyk (3 doby byłam na obserwacji w szpitalu). Moje pytanie brzmi czy przy każdym krwawieniu, plamieniu powinnam dostawać ten zastrzyk? A jeśli krwawienie wystąpi w drugim dniu po podaniu zastrzyku to także? Jeśli chodzi o leki to biorę duphaston 2 razy dziennie. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Wystarczy raz podać immunoglobulinę. Immunoglobulina anty D to są przeciwciała, które zmniejszają ryzyko konfliktu w zakresie grupy Rh.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE