Podwyższone ciśnienie krwi u mamy przed porodem [Porada eksperta]

2018-04-16 21:30
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Jestem w 39 tc, dzisiejszy pomiar ciśnienia wykazał 162/89 przed wizytą (dzisiaj wyjątkowo się denerwowałam), po wizycie ciśnienie spadło do 148/90. Lekarz prowadzący najpierw kazał obserwować, ale wystawił w razie potrzeby skierowanie do szpitala. Kiedy powinnam się do niego złości, jak ciśnienie przekroczy jaką wartość? Ponadto skarżyłam się na świąd skóry, który w sumie już nie dokucza. Próby wątrobowe wyszły dobrze, tylko fosfotaza zasadowa jest trochę podwyższona 171,1 U/L. Przepływy i ruchy malucha w porządku.

Jest Pani w terminie porodu. Problem cholestazy, na podstawie tego, co pani napisała, chyba nie do końca jest wyjaśniony. Ciśnienie powinna mieć Pani prawidłowe. Podwyższone ciśnienie pod koniec ciąży wymaga monitorowania, jak czuje się dziecko, czy jest wydolne łożysko i wyznaczenie terminu porodu. Powinna Pani urodzić w terminie, a nie po terminie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.