Podejrzenie zatoru płucnego a stosowanie Clostilbegytu [Porada eksperta]

2015-10-06 17:49 Barbara Grzechocińska

Jakieś 4 lata temu zażywałam Ovulastan Forte (żeby przesunąć miesiączkę) zaczęłam się źle czuć, podejrzewano u mnie zator płucny, został niby wykluczony, ale d-dimerów było 4500. Teraz w związku z problemami z zajściem w ciążę lekarz przepisał mi Clostilbegyt. Czy powinnam się obawiać zatoru albo czy powinnam coś zacząć dodatkowo zażywać?

Clostilbegyt jest innym lekiem niż Ovulastan, ma inne działanie. O podejrzeniach zatoru powinna pani powiedzieć lekarzowi leczącemu panią. Przed ciążą należałoby wykluczyć wrodzone zaburzenia krzepnięcia. Ciąża w jeszcze większym stopniu niż tabletki antykoncepcyjne sprzyja zakrzepicy i jej powikłaniom. Jeśli wiadomo, że istnieje dziedziczna skłonność do zaburzeń krzepnięcia od samego początku ciąży, stosuje się odpowiednia profilaktykę

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE