Dlaczego nie wolno naklejać plastrów antykoncepcyjnych na piersi? [Porada eksperta]

2013-04-05 22:14 Barbara Grzechocińska

Witam, chciałam się spytać o przyczynę, dlaczego nie wolno naklejać plastrów antykoncepcyjnych na piersi? Czy to oznacza, że ta metoda antykoncepcji jest obciążona jakimś ryzykiem zachorowania np na raka?

Hormony z plastrów wchłaniają się bezpośrednio do krwi. W sutkach są receptory wrażliwe na te hormony, miejscowe zwiększenie ich stężenia mogłoby stwarzać ryzyko różnych powikłań. O ryzyku raka sutka związanym ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej mówi się wyłącznie, jeśli hormony stosowane są bardzo długo, przed urodzeniem pierwszego dziecka przez bardzo młode kobiety.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE