Pierwsze tabletki hormonalne - plamienie [Porada eksperta]

2014-10-07 19:06 Barbara Grzechocińska

Od 11 dni biorę tabletki Lesiplus i cały czas pojawia się plamienie, które nie ukrywam jest bardzo uciążliwe. Jest to pierwsze opakowanie, które kiedykolwiek brałam. Czy jest jakaś możliwość, żeby zapobiec krwawieniu? To plamienie dodatkowo ma nieprzyjemny zapach, co bardzo krępuje przy zbliżeniu. Dodam jeszcze, że biorę tabletki regularnie, o tej samej porze (+/- godzina różnicy). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale pierwszy dzień okresu (zatem tez dzień zażycia pierwszej tabletki) pojawił się wyjątkowo o 6 dni za wcześnie, a normalnie miałam regularne miesiączki. Słyszałam, że wzięcie 2 tabletek naraz powoduje zniknięcie takiego plamienia. Czy to prawda? Aktualnie przebywam poza miastem, w którym przyjmuje mój ginekolog, stąd pytanie kieruję tutaj.

Krwawienia i plamienia są najczęściej powikłaniem Lesiplus. Najczęściej same ustępują, gdyby jednak tak się nie stało należy zgłosić się do ginekologa. Nie należy przyjmować większej dawki hormonów w ciągu doby niż zaleca to producent ze względu na podwyższone ryzyko innych poważnych powikłań.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Antykoncepcja hormonalna - skuteczność pigułek, plastrów i wkładek antykoncepcyjnych

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE