Odstawienie tabletek a wtórny cykl bezowulacyjny [Porada eksperta]

2015-07-20 22:25 Barbara Grzechocińska

W wieku 18 lat, po pierwszej wizycie u lekarza ginekologa, okazało się, że mój poziom estradiolu jest bardzo niski (w ciągu roku przed pierwszą wizytą miesiączkowałam 3 razy). Ginekolog przepisała mi Duphaston i tabletki ziołowe, które prawie uregulowały cykl. Pojawiła się jednak torbiel. Ginekolog przepisała mi Atywię i torbiel się wchłonęła. Brałam tabletki antykoncepcyjne 3 lata, systematycznie. Postanowiłam je odstawić. Wybrałam opakowanie do ostatniej tabletki, pojawiło się krwawienie z odstawienia. Następne krwawienie wystąpiło z 10-dniowym opóźnieniem. W tym momencie czekam na kolejną miesiączkę (cykl trwa już 67 dni). Przez ostatnie 6 dni przyjmowałam Luteinę dopochwowo (50 mg dziennie). Czytałam, że krwawienie powinno wystąpić do 14 dni od wzięcia ostatniej tabletki. Czy po odstawieniu antykoncepcji moje wcześniejsze problemy mogły wrócić i czy Luteina pomoże wywołać krwawienie? Wykonywałam testy ciążowe i ciąży brak.

Tabletki antykoncepcyjne nie leczą wszystkich zaburzeń hormonalnych. Zapewniają wprawdzie regularność cykli miesiączkowych, ale nie leczą. Luteina wywoła krwawienie miesiączkowe, o ile ma pani prawidłowe stężenie estradiolu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE