Obumarcie płodu a pobyt w szpitalu [Porada eksperta]

2017-03-21 19:17 Barbara Grzechocińska

Jestem w 13tc, ale rozwój płodu zatrzymał się na 9tc i serce nie bije. Dostałam skierowanie do szpitala, ale nie wiem kompletnie, jak ma wyglądać taki zabieg. Czy odbywa się to farmakologicznie, czy mechanicznie, czy sposób przeprowadzenia ma znaczenie przy kolejnej próbie zajścia w ciążę? Jak długi jest pobyt w szpitalu i L4 po takim zabiegu? Czy przysługuje mi skrócony urlop macierzyński i jakie dokumenty muszę dostać ze szpitala, żeby go uzyskać?

Wszystkie te pytania proszę zadać lekarzom w szpitalu, do którego ma Pani skierowanie. Zbadają panią i zdecydują, czy będzie to poronienie farmakologiczne, czy zostanie wykonany zabieg, czy też najpierw zostanie wywołane poronienie, a potem zabieg. Przebieg nie ma specjalnego znaczenia dla zachodzenia w kolejną ciążę. Pobyt w szpitalu uwarunkowany jest tym, kiedy dojdzie do poronienia, czy wystąpią powikłania i jak będzie się Pani czuła. Od tego również uzależniona jest długość zwolnienia z pracy. Urlopu macierzyńskiego udziela zakład pracy i tam należy pytać o potrzebne dokumenty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE