Obfite miesiączki, anemia a antykoncepcja [Porada eksperta]

2016-04-15 11:49 Barbara Grzechocińska

Okazało się, że nie mogę stosować wkładki domacicznej, ponieważ jest powodem obfitych krwawień miesiączkowych i co za tym idzie anemii, z którą zmagam się już kilka lat. Niedokrwistość przyczyniła się również do niedokrwiennego udaru mózgu, który przeszłam 9 lat temu. Przez cały ten czas stosowałam wkładkę, jednakże ciągłe złe wyniki krwi zmusiły mnie do jej usunięcia. Jaką antykoncepcje w związku z moim stanem zdrowia mogłabym stosować?

Obfitość krwawień miesiączkowych zmniejsza wkładka antykoncepcyjna z hormonem. Tylko lekarz prowadzący może zdecydować, czy może ją Pani zastosować. Należałoby wykonać odpowiednie badania, co jest przyczyną obfitych krwawień miesiączkowych, w tym badania układu krzepnięcia (zaburzenia krzepnięcia mogą być nabyte). Być może wymaga Pani leczenia obfitych krwawień w inny sposób niż stosowanie leków hormonalnych i wtedy w celach antykoncepcyjnych mogłaby Pani stosować wszystkie, oprócz hormonalnych i tradycyjnych wkładek, metody.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE